روبوت های نظامی

تالون

تالون روبوت قابل حمل است که بر روی زنجیرهای کوچک حرکت می نماید . وزن آن اکثرا کمتر از ٤٥ کیلوگرم است. تالون زیاد بادوام است. بنا بر گزارش ها یکی به همین دلیل بوتها از بالای پلی در عراق به داخل رودخانه سقوط کرد. لیکن مدتی بعد سربازان با مصرف از واحد کنترل از راه دور توانستند انرا از داخل رودخانه به بیرون هدایت کنند. این امر سبب کشف ویژگی با اهمیت زیاد دیگری جهت این روبوت شد: ویژگی دوزیستی آن.

military robot 1 روبوت های نظامی
اخبار فناوری

اخبار تکنولوژی,دنیای تکنولوژی,اخبار فناوری

تالون با استفاده از جوی استیک هدایت می شود دارای هفت تنظیم سرعت است. می تواند با استفاده از زنجیرهای از پلکان بالا رفته روی زمین‌های صخره‌ای مانور کرده حتی روی برف حرکت نماید .

تالون می تواند به اشکال مختلف ی پیکربندی شده متناسب با موقعیت تغییر شکل داده شود. مصرف اصلی آن در خنثی سازی مینها و بمب های عمل نکرده است.

اخیرا نمونه‌هایی به همین دلیل بوت به حسگرهای شیمیایی، گاز، دما تشعشعات مجهز شده است. ارتش آمریکا حتی در حال مسلح کردن گاهي انواع این روبوت به سلاح های اتوماتیک است. حتی برخي انواع این روبوتها قرار است به نارنجک انداز و پرتاب کننده راکت ضدتانک مجهز شوند.

هرکسی می داند که سرگیم شغل خطرناکی است. اما برخي از وظایفی که سربازان باید انجام دهند، زیاد خطرناکتر از بقیه است . عبور کردن از میدان مین، خنثی کردن بمب های منفجر نشده پاکسازی ساختمانهای بجای مانده از دشمن از خطرناکترین وظایفی است که ممکن است بر عهده سربازان گذارده شود.

اگر بتوان برخي از این وظایف را بر عهده روبوتها گذاشت، جان سربازان حفظ می شود و در صورت ظهور غلط ، تنها پول امکانات مادی از دست می رود.

ارتش آمریکا سالهاست که روبوتهای نظامی را جهت انجام کارهای مختلف ی ساخته است و چند نمونه از آنها هم اکنون در جبهه عراق مورد مصرف واقع شده اند. در این مقاله نبرخي به روبوتهای نظامی آینده توسعه و تکامل آنها خواهیم انداخت.

شکل روبوتهای نظامی به کاری که انجام می دهند بستگی دارد. روبوتهایی که می بایست در زمینهای دشوار حرکت کنند، از زنجیرچرخهایی مانند تانک استفاده می کنند.روبوتهای پرنده کاملا شبیه هواپیماهای کوچک می باشند . بعضی از روبوتها نیز شباهت بسیار زیاد ی به کامیونها بولدوزرها دارند.

روبوتهای نظامی امروزه به تنهایی قادر به انجام کار خیلی ی نیستند. مغز رایانه ی آنها از نظر هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) چندان پیشرفته بشمار نمی رود. به مفهومقادر به پردازش پیچیده اطلاعات تصمیم گیری بر طبق آنها نیستند. بجای استفاده از هوش مصنوعی مستقل،‌بیشتر روبوتهای نظامی از راه دور توسط اپراتورهای آدم ی هدایت می شوند. ارتش اکثرا از کلمه روبوت جهت این اتومبیل ها مصرف نمی نماید ، بلکه آنها را با نام خودروهای زمینی بدون سرنشین (unmanned ground vehicles=UGV) یا خودروهای هوایی بدون سرنشین (unmanned aerial vehicles=UAV) می نامد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *