اثرات مثبت موسیقی بر روان کودکان

ba893 اثرات مثبت موسیقی بر روان  کودکان

دانلود آهنگ جدید

موزیک می‌تواند میزان ضریب هوشی را در بین کودکان بزرگسالان تا ۷ درجه بیشتر شدن دهد. پژوهشگران با انجام تحقیقاتیادعا کرده ‌اند افرادی که می‌توانند ساز موزیک را بنوازند باهوش ترند، زندگی اجتماعی بهتری دارند در تحصیلات خود خوب ‌ترند.

تحقیقات جدید نشان می‌دهد افرادی که به طور منظم یک وسائل موسیقی را می‌نوازند بعد از مدتی شکل قدرت مغز خود را تغییر می‌دهند که این علت در نهایت می‌تواند به بازبینی مهارتها تواناییهای ادراکی آنها منجر شود. حتی نواختن موسیقی می‌تواند میزان ضریب هوشی را در بین کودکان و بزرگسالان تا ۷ درجه ارتقا دهد.

محققان در این باره اعلام کردند: شواهد نشان می‌دهد مغز موسیقی ‌دانان از لحاظ ساختار و عملکرد با افرادی که با موسیقی آشنایی ندارند فرق های بسياري دارد. نواختن موزیک سبب می‌شود بخش های خاصی از مغز که وظیفه پردازش نواختن موزیک ویِژگزینشه را دارند تقویت شوند. این قسمت ها همچنین وظایف دیگری مانند تواناییهای حرکتی، مهارتهای شنیداری و ذخیره‌سازی اطلاعات را دارند زمانی که فردی شروع به آموختن نواختن یک ساز می‌کند این پارت ها به طور قابل توجه ی بیشتر شدن کرده و عملکرد آنها طی زمان روش روز به روز بهتر می‌شود.

لوتز جانک، روانشناس دانش کده زوریخ، در این‌باره گفت: «آموختن موزیک بدون شک فوائد بسیار زیاد ی برای مغز آدم دارد تا جایی که می‌تواند ضریب هوشی (IQ) شخص را تا ۷ امتیاز بیشتر شدن دهد. ما در ارزیابی ‌های خود متذکر شدیم که حتی افراد بالای ۶۵ سال‌ هم، ۴ یا ۵ ماه بعد از شروع به روش نواختن یک ساز تغییرات بسياري در مغزشان به وجود می‌آید. حتی چند هفته بعد از شروع آموزش موزیک نشانه‌های مثبتی در مغز سالمندان دیده می‌شود که این تغییرات در نهایت سبب می‌شود سالمندان ابتلا به بیماری ‌های مغزی مانند آلزایمر را به تأخیر بیندازند و حتی از ظهور برخي از فلجی‌ها که به خاطر كم شدن عملکردی مغز به وجود می‌آید پیشگیری می‌شود.»

آهنگ روی هر دو نیمکره مغزی آدم تأثیر‌گذار است و باعث تقویت هر دو بخش می‌شود. سری هایی از مغز افرادی که موزیک می‌نوازند و وظیفه کنترل قدرت شنیداری، حافظه قسمت هایی که وظیفه کنترل دستها را دارند در حین روش موسیقی به بهترین شکل آزمایش داده می‌شوند تقویت می‌شوند.

موسیقی به دو شکل می‌تواند به اصلاح وضع جسمی و روحی شخص کمک کند به طوری که در شخص شنونده باعث تحریک واکنش‌های عاطفی ذهنی فرد می‌شود و در شخص نوازنده که نیز در ایجاد موسیقی فعال است، علاوه بر تحریک عواطف سبب تقویت رابطه جسم و ذهن شده و به همموزیک ی این رابطه در بدن کمک می‌کند. از آنجایی که نواختن موسیقی به صورت گروهی یا فردی انجام می‌شود تأثیر آن هم بر روح مفرق است پس تأثیر نواختن و یا شنیدن آن می‌تواند غمگین کننده، اضطراب آور یا نشاط بخش و آرام‌کننده باشد.

جانک در ادامه گفت: «در مورد کودکان ما متذکر شدیم یاد گرفتن موسیقی به آنها نظم و توجه بیشتر پروگرام ‌ریزی را می‌آموزد که تمام این تواناییها برای بازبینی عملکرد این کودکان در طول زمان تحصیل آنها در مدرسه و دانشگاه زیاد مفید است. کودکانی که موسیقی را فرا‌می‌گیرند با سرعت می‌توانند را با آموزش زبان…

دوم تطبیق دهند کلمات را مدت بیشتری در ذهن خود نگاه دارند. اما نواختن آهنگ تنها نحوه برای تقویت این مهارتها نیست، اما ما مطمئنیم اینآموزش میتواند درکنار دیگر متدها کمک موثر ی به آدم ها نماید . زمانی که شما در حال آموزش موسیقی هستید می بایست نت‌های آهنگ را بیاموزید، زمانبندی‌ها را رعایت بکنید و بتوانید صداها را خوب به ذهن خود بسپارید. تقویت همین مهارتها به شما یاری می‌کند زبانهای نو را خوبتر بیاموزید و کلمات را مدت زیاد ‌تری در ذهن خود به خاطر بسپارید. موزیک آن چنان تأثیری روی انعطاف‌پذیری مغز دارد که ما به دنبال استفاده از آن جهت یاری به بیماران ذهنی هستیم تحقیقات زیاد ی در مورد علم موسیقی – اصلاح ی هم‌هم اکنون در نقاط مختلف جهان در حال انجام است.»

از طرف ديگر، قرار گرفتن کودکان درمعرض آهنگ حال چه آنها موسیقی را بنوازند وچه به آن‌ گوش بدهند اثرات بسیار زیاد مفید ی روی قدرت شنیداری آنها دارد. محقق دونالد هاگس، استاد دانش کده کارولینا، دراین باره گفت: «هیچ چیزی مانند موزیک نمی‌تواند تمام پارت ‌های مغزی را فعال نماید . زمانی که کودکان با موسقی آشنا می‌شوند بخش ‌های بسياري از مغز آنها به طور همزمان تقویت می‌شوند که از عبارت آن می‌توان به مرکز زبان‌آموزی محاسباتی اشاره کرد. کودکانی که موسیقی گوش می‌دهند قدرت شنیداری آنها به طورقابل توجه ی ارتقا پیدا می‌کندکه همین علت سبب می‌شود مهارت‌های زبان‌آموزی آنها افزایش چشـم گیری داشته باشد. این کودکان خوبتر می‌توانند الگوهای زبانی را تقلید کرده فراز و فرودهای ویِژگزینشه هر زبان را نقد کنند که تمام این موارد به بهترین شکل می‌توانند روی مهارت‌های زبان‌آموزی تأثیر مثبت داشته باشد.»

جالب این‌جاست که هیچ‌گاه برای آشنا کردن کودکان با آهنگ دیر نیست. تحقیقات نشان داده که کودکان حتی قبل از تولد می‌توانند به صوت موسیقی گوش داده آن را به خاطر بسپارند. کودکانی که موسیقی می‌آموزند در امتحاناتی که رابطه مستقیم با قدرت شنیداری دارند نتایج بسیار زیاد بهتری می‌گیرند. هرچه زمانی که کودکان در طول هفته به یادگیری موسیقی اختصاص می‌دهند بیشتر باشد به همان میزان قدرت شنیداری آنها نیز بیشتر است.

ارزیابی ‌ها نشان می‌دهد کودکانی که قبل از شروع امتحانات به موسیقی ‌های اجرا شده توسط موتزارت گوش می‌دهند در امتحانات نتایج بهتری می‌گیرند. این نتایج به خصوص در درس ریاضیات بیشتر به چشـم می‌خورد که نشان از تأثیر مثبت آهنگ در قدرت پردازش مغزی دارد.

موسیقی همچنین می‌تواند روی رفتار کودکان تأثیر مثبتی داشته باشد به طوری که کودکان زمانی که به شکل گروهی كار به روش موسیقی می‌کنند با مفهوم ها ی مانند همکاری، بردباری نظم گروهی آشنا شده آنها را به طور عملی می‌آموزند. نواختن آهنگ به شدت حس اعتماد به نفس کودکان را ارتقا می‌دهد. زمانی که کودکی قادر به نواختن یک ساز ویِژگزینشه است از طرف دیگران مورد تحسین واقع می‌شود همین علت تأثیر خیلی شگرفی در بالا رفتن اعتمادبه‌نفس در بین کودکان دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *