معرفی پشم سنگ

ad 300x118 معرفی پشم سنگ

پشم سنگ

معرفی
پشم سنگ در گروه عایق های گرما ی و از الیاف معدنی بوده , ماده ایی غیر ارگانیک غیر فلزی و از سنگ های آتشفشانی دولومیت و بازالت که از گروه سنگ های آتشفشانی بوده تشکیل می گردد. سنگ بازالت و دولومیت در دمای ۱۳۰۰-۱۵۰۰۰C ذوب می گردد. آنگاه مواد مذاب بدست آمده با نحوه های جهت ای به الیاف زیاد ظریف تبدیل شده که شبکه ای در تنیده به نام پشم سنگ را فراهم می سازد . این شبکه در هم تنیده حاوی الیافی دارای قطر ۴ تا ۷ میکرون طول ۵ تا ۷۰ میلیمتر بوده که ۹۷% کل محصولات را تشکیل می دهد , ۳% الباقی محصول پشم سنگ حاوی رزین ها و روغن های مورد نیاز بوده که نقش فرم دهی الیاف متناسب با نوع محصول بر عهده خواهند داشت .
معرفی جامع
پشم سنگ در زبان انگلیسی rockwool یا stoneWool نامیده می شود, جزء خانواده عایق های گرما ی متشکل از الیاف معدنی است.روش تولید پشم سنگ به این صورت است که ابتدا سنگ بازالت در درمای ۱۵۰۰ درجه سانتیگراد ذوب می شود و به صورت سیلیکات مذاب مایع در می آید پس مذاب بدست آمده تحت روشهای خاصی به الیافی با قطر حدود ۶ میکرون تبدیل می شود که مجموعه این الیاف پشم سنگ را تشکیل می دهد. پشم سنگ را می توان با چگالی های مختلف،ابعاد اندازه های مفرق در شکلهای متنوع تولید نمود. دامنه کالاها پشم سنگ از پشم خام که بصورت تزریقی در محفظه های دیواره ای وارد می شود،
تا به شکلهای
لوله ای
تخته ای
لحافی
پتویی
وسیع بوده کالاها می توانند دارای پوشش خارجی یا بدون پوشش خارجی عرضه شوند.پشم سنگ آسیبی به سلامت پوست نمی رساند باعث سوزش آن نمی شود, همين طور با تمام مصالحی که در ساختمان صنایع به کار می روند سازگار است ارتباط آن با این مصالح مشکلی به وجود نمی آورد. این عایق گرما ی و صوتی با تحمل دمای ۷۵۰+ درجه سانتیگراد و نیز تحمل برودتی آن ۳۰- درجه سانتیگراد است، پشم سنگ ضریب انتقال گرما ی بسیار زیاد کم بوده قدرت عایقی آن ۳۳ مساوی دیوار بتنی و ۲۲ مساوی دیوار آجری است.
کاربر د پشم سنگ
پشم سنگ و سرباره در انواع ایزوترم (پشم خام فله), ایزو بلانکت (پتوئی), ایزو پایپ (لوله ای), فنو پانل (تخته ای جمع و جور ) فنو فلت (لحافی) تولید می شود کاربر دهای مختلف ی دارد,عایق های پشم سنگ از عبارت صنعت تهیه وساز,صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی,نیروبعضی , صنایع غذایی , ساختمان و تاسیسات حتی گلخانه های هیدرو پونیک (بستر کشت بدون خاک) صنایعی که در آنها درجه گرما خیلی بالایی وجود دارد, کوره ها و اجاق ها, کانال های هوای گرم,گازهای شیمیایی و دودکش ها, مخازن روغن,دیگ های بخار پاتیل های مذاب زمینه های متنوع دیگر می شود. ضریب پایداری گرما ی پشم سنگ تا ۸ مساوی بیشتر از بتون غیر مصلح است همچنین هزینه پشم سنگ از بسياري از عایق های پلیمری یا ارگانیک کمتر بوده و در دساسترس ترین عایق جهت صنایع داخلی محسوب می شود.
شایان ذکر است این محصول مطابق با استاندارد ASTM تولید می گردد از ویژگیها بارز آن می توان به نصب ساده و آسان , غیر سمی و سازگار با محیط زیست , جذب بالای صوت , پایداری در دمای بالا , ضریب هدایت گرما ی پایین , پایداری فیزیکی و شیمیایی , سبک بودن و مقاوم در مساوی آتش اشاره نمود .
انواع محصولات پشم سنگ
عایق تخته ایی بدون پوشش یا با پوشش فویل آلمینیوم مسلح یا کاغذ کرافت
عایق پتویی طرف توری یا دو طرف گشت سیمی گالوانیزه
عایق لحافی با پوشش فویل آلمینیوم یا کاغذ کرافت
عایق لوله ایی بدون پوشش یا با پوشش فویل آلمینیوم مسلح و یا کاغذ کرافت
پشم خام فله ای
روش نصب پشم سنگ
شما می توانید از عایق پشم سنگ برای عایقبندی صدا در سالن ها و اتاق ها مصرف بکنید که مانع ورود خروج صدا در اتاق شوید و عایق پشم سنگ می تواند باعث راحتی بالا بردن ضریب آسایش اتاق یا ساختمان شما شود. برای مثال در مناطقی که آب و هوایی طوفانی دارند یکی از دغدغه های زیاد مهم در معماری بنا پیشگیری از ورود صوت وزرش باد و باران و طوفان به داخل بنا است و همين طور پروسه نصب عایق پشم سنگ زیاد ساده آسان است بر حسب اندازه اتاق نباید بیشتر از یک هفته زمان ببرد. پشم سنگ به شکل های عایق پشم سنگ رولی , عایق پشم سنگ لوله ایی , عایق پشم سنگ فله ایی موجود است که جهت نیاز مورد نظر باید برش داده درز ها به خوب ی پر شوند.
مراحل آموزش نصب پشم سنگ
وهله ۱ – اندازه گیری
در وهله اول طول ضخامت فضا هایی را که باید عایق شوند معین شود . برای شکل های پیچیده تر , شما نیاز به اندازه گیری چند اندازه دارید تا مطمئن شوید میزان صحیح عایق مورد نیاز را بدست آورده اید .
وهله ۲ – علامتگذاری پشم سنگ
الان شما اندازه های پشم سنگ را می دانید و باید اندازه های را با اتوماتیک روی مصالح خریداری شده علامت بزنید سعی بکنید اینکار را به شکلی انجام دهید که در پارت مورد نظر فیت شود و عایق ثابت بماند اینکار باعث می شود خیال شما از خروج صدا در ساختمان آسان شود .
وهله ۳ – برش مصالح
زمانی که شما پشم سنگ را برش می زنید , خیلی خیلی مهم است که ماسک بزنید تا گرد و غبار داخل ریه های شما وارد نشود . پشم سنگ در زمان برش ذراتی را تولید می نماید که وجود ماسک باعث کاهش میزان آن در هوا می شود .
وهله ۴ – وهله نصب در محل
وقتی که پشم سنگ علامت خورد و مطابق آن برش داده شد , آنرا داخل دیوار یا سقف جهت اصلاح عایقبندی صوت قرار دهید. چنانچه مصالح خیلی خوب فیت نباشند شما می توانید آنرا توسط میخ در محل دیوار قرار دهید و از چسبیدن عایق به دیوار اطمینان حاصل بکنید از پاکی انجام کار اطمینان حاصل بکنید .
وهله ۵ – انتها کار
الان آن است که کار نهایی روی دیوار یا سقف صورت گیرد , اگر شما روی دیوار کار می بکنید باید تیغه را در جلوی عایق پشم سنگ بکشید که باعث مخفی ماندن آن از دید شود . پس دیوار می تواند تمام شود و بدون هیچ مشکلی دکوراسیون و دیگر موارد انجام شود .
پشم سنگ یک محصول زیاد فرد دی است و دارای ویژگیها عایق گرما ی و عایق صوتی است بوسیله نصب عایق پشم سنگ شما می توانید خانه خود را در زمستان گرمتر و یک راهکار مناسب برای عایقبندی صوتی فراهم آورده باشید و از این تکنولوژی در بناهایی مثل عایق بندی استادیو ها موسیقی مصرف می شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *