سختی گیر آب

%D8%B3%D8%AE%D8%AA%DB%8C %DA%AF%DB%8C%D8%B1 %D8%A2%D8%A81 245x300 سختی گیر آب

پکیج تصفیه فاضلاب

سختی گیر آب شرکت کمپ

املاح کلسیم منیزیم موجود در آب را اصطلاحا سختی می نامند. آب در طبیعت ضمن رد شدن از زمین های آهکی و لایه های دو لومیتی، کلسیم منیزیم را در حل می نماید . ترکیبات مربوط به بی کربنات کلسیم و منیزیم در آب را سختی مزمان و املاح مربوطه به سولفات، کلرور و نیترات کلسیم یا منیزیم را سختی دائم می نامند. مجموع سختی دائم و مزمان سختی کل آب را تشکیل می دهد.
آبهای سخت ببرای در مصارف صنعتی تاسیساتی، موارد متعددی را به بالا بودن قآبلیت رسوب گذاری خورندگی ایجاد می کنند که اهم آن عبارتند از :
• تشدیدخوردگی رسوب گذاری در تاسیسات گرما ی
• كم شدن راندمان انتقال گرما و افزایش مصرف بی رویه انرژی به وجود لایه های ضخیم رسوبی
• ایجاد لکه رسوبات سفید رنگ بر روی سطوح شیشه، فلز، پارچه، و نظایر آن .
• کاهش ظرفیت انتقال جریان آب در اثر تشکیل رسوبات سخت در جداره داخلی لوله ها و مخازن.
• افزایش مصرف مواد شوینده به دلیل كم شدن ویژگی کف کنندگی آنها در آب سخت.
متداول ترینآموزش جهت حذف سختی آب استفاده از دستگاههای سختی گیری نوع رزینی است .
اساس کار دستگاههای سختی گیری نوع رزینی مصرف از فرایند تبادل یونی بوسیله رزین های کاتیونی است . فوائد رزین ها این است که وقتی در آب سخت قرار می گیرند، یون سدیم انها با یون های رسوب گذار از قبیل کلسیم و منیزیم موجود در آب جآبجا می شوند. به این ترتیب با حذف املاح کلسیم منیزیم کاملا محلول بوده تمایلی به رسوب گذاری ندارد. مبادله یون ها تا زمانی ادامه می یآبد که تمام سدیم رزین ها با کلسیم و منیزیم آب تعویض شوند، بعد از این زمان ، به تدریج بازده فرایند سختی گیری کاهش می یآبد و رزین ها می بایست دوباره بازیآبی و احیاء شوند. احیاء مجدد این نوع رزین ها با رد شدن محلول غلیظ کلرید سدیم (نمک طعام) از بستر رزین انجام می پذیرد.
آب نرم خروجی از دستگاه سختی گیر برای تغذیه دیگهای بخار، برج های خنک کننده وبقیه مصارف صنعتی، بسیار زیاد مطلوب است . مخازن دستگاههای سختی گیر از ورق فولادی با ضخامت مناسب طراحی ساخته می شوند. این مخازن بعد از زنگ زدایی کامل، توسط پوشش های ضد خوردگی از نوع اپوفردی رنگ آمیزی می گردند. هر دستگاه حاوی دریچه بازدید، شبکه لوله کشی مجهز به شیر آلات، نازلهای ورودی و خروجی آب، اتصالات هواگیری، فشار سنج ،مخزن پلی اتیلن مراقبت محلول احیاء، است .
حداقل حداکثر فشار کاری مناسب برای دستگاههای سختی گیر ،به ترتیب ۲و ۵ اتمسفر است .
رزین انیونی و رزین کاتیونی و فرد د انها در سختی گیر آب
آبهای مورد مصرف در صنایع و شرب در کشور ایران املاح بسیار زیاد ی میباشند .املاح کلسیم منیزیم از عبارت عمده ناخالصی های آبهای کشور ایران به شمار می روند. میزان بیش از میزان این املاح، جهت مصارف صنعتی و بهداشتی و خوراکی آب مناسب ناست .
سختی آب، علت تشکیل رسوب در دیگهای بخار، مبدلهای گرما ی، برجهای خنک کننده سیـستم های سرد کننده … است .
در صنایع نساجی و رنگرزی کیفیت باعث افت رنگ می شود همچنین سختی بیش از میزان آب باعث سوء هاضمه و ظهور های کلیوی در آدم می شود.
متداولترینشیوه برای حذف سختی آب سختیگیری استفاده از دستگاه با سختی گیر رزینی است . مواد شیمیایی مورد مصرف در سیسـتم سختی گیر اکثرا ” سیلیس رزین کاتیونی و یا رزین انیونی میباشند .
در فرایند سختی گیری به منظور حذف کلسیم و منیزیم آب سخت از بین بستر رزینهای تبادل یونی که در داخل مخزن استوانه ای و عمودی قرار دارند، عبور کردن می نماید. رزین تبادل یونی، سدیم موجود را با کلسیم منیزیم موجود در آب جآبجا می نماید به گونه ای که آب عبور کردن ی از بستر رزین، بدون سختی تنها حاوی نمکهای سدیم است و در این شرایط کلسیم منیزیم در داخل رزین جای گرفته اند. رزین سختی گیر ظرفیت نامحدود ناست پیش از آنکه ظرفیت رزین سختی گیری اشباع گردد، می بایستی عملیات احیا سازی با محلول کلرید سدیم یا همان نمک متبلورانجام شود.
اگر رزین کاتیونی با محلول کلرور سدیم یا نمک شستشو داده شود، ویژگی سختیگیری خود را باز می یآبند احیاء میگردند .
اکثرا ” جهت احیائ رزین از آب نمک با غلظت ۱۰ % باید مصرف شود. غلظتهای کمتر و یا بیشتر از ۱۰ % نمک تاثیر کمتری دارند و خلوص نمک علت بسیار زیاد مهمی در احیاء مناسب رزین کاتیونی سختی گیر است . ااگر از سنک نمک نمک معمولی مصرف گردد بسبب ناخالصی در نمک عمر رزین بسیار زیاد کاهش می یآبد و رزین بطور کامل احیاء نمی گردد.
مصرف از آب چاه یا آب ورودی به کارخانه یا شیر آب جهت تهیه آب نمک غلط دیگر اکثر کاخانجات و کارگاه ها است که سبب میگردد ناخالصی آب مورد استفاده جهت تولید آب نمک احیا رزین دوباره به رزین انتقال می یآبد احیای مناسب صورت نگیرد عمر مفید رزین که بالای ۵ سال است کم گردد
توصیه می شود برای بار اول احیاء از آب مقطر مصرف گردد جهت دفعات بعد از آب سبک شده بوسیله دستگاه سختی گیرتان که در ظروف نگهداری برای احیاء ذخیره کرده اید استفاده نمائید به هیچ عنوان از آب چاه یا آب ورودی کارخانه برای تولید آب و نمک مصرف ننمائید که باعث عدم احیاء مناسب رزین بعلت داشتن املاح در میگردد عمر رزین را بشدت کاهش میدهد.
متاسفانه بسياري از کارخانه ها و صنایع به مسئله فوق بعلت عدم ابعضی توجه نمی نمایند نیز کارگران مسئول احیا هم بسیار زیاد از اوقات تذکر لازم را ندارند.
مصرف از آبهای گل آلود مواد معلق همچنین آبهایی که دارای املاح آهن، منگنز، مس دیگر فلزات سنگین می باشند ، رزین ها سختیگیری را زود فرسوده و آبدهی دستگاه سختگیر را کم می کنند. پیشنهاد می شود قبل از دستگاه سختی گیر با رزین انیونی کاتیونی ، مواد معلق آب، بوسیله فیلتر مناسب تا حدودی جدا شوند.
توجه : متاسفانه وجود رزین های نا مرغوب چینی در بازار کشور که با برندهای معروف و به صورت غیر اصل ارائه میگردد باعث شده است موارد هزینه بسیار زیاد ی به صنایع گوناگون وارد گردد. عمر کوتاه یکساله و کمتر و عدم سختی گیری مناسب و نرخ تعوض زود معطل بودن کارخانه جهت تعویض رزین از موارد رزین های چینی است که متاسفانه حتی با برندهای پرولایت انگلیس و یا داو امریکا بطور قلآبی بفروش میرسند.
پلی الکترولیت ها و منعقد کننده ها مکانیسم عمل انها
وجود ناخالصیهای معلق و کلوئیدی در آب که باعث ایجاد رنگ بو و طعم نامطبوع آب می‌شوند، لزوم تصفیه آب را بیان می‌کند. این ناخالصیها به کمک صاف کردن، قابل رفع نیستند، لذا ازشیوه انعقاد و لخته‌سازی جهت حذف آنها مصرف می‌شود. افزودن ماده منعقد کننده به آب باعث خنثی شدن بار ذرات کلوئیدی شده این ذرات با نزدیک شدن به هم ذرات درشت دانه وزین‌تری را ایجاد می‌کنند
جهت کامل کردن این عمل ایجاد لخته‌های بزرگتر از مواد دیگری به نام یاری منعقد کننده مصرف می‌شود. لخته‌های بدست آمده که ذرات معلق و کلوئیدی را به همراه دارند، به میزان کافی درشت هستند به‌راحتی ته‌‌نشین صاف می‌شوند
برای حذف مواد کلوئیدی آب فاضلآب ،از ترکیبات فلزاتی مانند الومینیوم و اهن یا گاهي از ترکیبات از الکترولیت مصرف می‌شود
پلی الکترولیت‌ها موادی مصنوعی هستند دارای وزن مولکولی بالا که در فرایند تصفیه آبهای آشامیدن ی سبب بالا رفتن راندمان زلال سازی می‌گردند . این مواد میل ترکیبی بسیار زیاد ی با ذرات بوجود آورنده کدورت آب دارند
معمولا عملکرد بهینه آنها به اثر واکنش بر روی سطح ذرات بستگی دارد و این واکنش به شرایط محیطی از عبارت سختی هدایت الکتریکی آب اسیدیته آب بستگی پیدا می‌کند .
پلی الکترولیت‌ها با نام‌ه تجاری زیاد تولید و عرضه می‌گردند. از عبارت پریستول سوپرفلوک ، مگنوفلوک غیره
کلر
یکی از مواد شیمیایی رایج جهت تصفیه آب کلر است که فرد د خیلی ی در گند زدایی میکروب کشی تصفیه آب دارد که ” با خلوص ۶۵ % و یا ۷۰ % در بازار مواد شیمیایی وجود دارد.
راهنمای خرید انواع سختی گیر رسوب زدا
سختی گیر های رزینی ب انجام تبادل یونی حذف املاح و سختی محلول در آب از نظر عملکرد نسبت به رسوب زداهای مغناطیسی، الکترونیک و آلتراسونیک که املاح را صرفاً در آب معلق نگه می دارند مطمئن ترند، ولی از طرف دیگر سختی گیرهای رزینی نیازمند عملیات دائمی مرتب بک واش و احیاء هستند .
عملیات بک واش و احیاء در سختی گیرهای رزینی با شیر نیمه اتوماتیک بوسیله اپراتور موتور خانه در سختی گیرهای رزینی با شیر تمام اتوماتیک بدون نیاز به اپراتور و بر مبنای سیـستم تنظیم جریانی یا زمانی بصورت اتوماتیک انجام می پذیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *