التهاب مثانه چیست ؟

%D8%A7%D9%84%D8%AA%D9%87%D8%A7%D8%A8 %D9%85%D8%AB%D8%A7%D9%86%D9%87 %DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA 300x300 التهاب مثانه چیست ؟

doctorkhalili
doctorkhalili}

بیماری شایع در زنان التهاب مثانه است که این بیماری سبب سوزش دوباره تکرار ادرار شدید است ، علائم ادرار جهت شخص بسیار زیاد آزاد دهنده است وسبب ناراحتی بسياري در شخص می شود.

التهاب مثانه یکی از بیماری های است که ممکن است سالیان گریبان گیر زنان شود و مشکلات ی را در زندگی روزمره آنها به وجود بیاورد .

نام علمی این التهاب بافت بینا بینی مثانه است .

سندرم مثانه دردناک چیست ؟

به حالتی که در آن ناراحتی یا احساس درد در بخش لگن مثانه عود می نماید را سندرم مثانه دردناک می گویند .سالها ممکن است زنان با این مریضی درگیر باشند .

برخي دیگر از علائم بیماری سندرم مثانه :

سوزش حین ادرار

دوباره تکرار ادرار

درد در زمان پر بودن مثانه

درد در خالی بودن مثانه

سندرم مثانه به دلیل شدت بیماری داشتن علائم متغیر مریضی محسوب نمی شود بلکه ترکیبی از چندین مریضی است .

یکی از عوارضی که التهاب مثانه بر بدن دارد در بخش جدار مثانه است زیرا سبب می شود که این بخش سفتی را از دست دهد و دیگر ویژگی ارتجاعی سفتی نداشته باشد به گونه ای که جدارمثانه غیر قابل ارتجاع ، سفت مانند چرم کلفت می شود .

جهت این بیماری می توان با میکروسکوپ در مخاط مثانه نواحی که دچار خونریزی شده اند را رویت کرد این بیماری فقط مختص زنان نیست بلکه در آقایان هم دیده می شود اما میزان شایع بودن آن در بانوان بیشتر از آقایان است .

سه نفر از هر ۱۰۰ نفر خانم به بیماری سندرم مثانه مبتلا می شوند ، این مریضی بسیار زیاد شبیه بیماری عفو نت ادراری است .

علت التهاب مثانه چیست ؟

برای ایجاد شدن این بیماری علت معین ی به اثبات نرسیده است ، اما این علائمی شبیه به عفو نت ادراری دارد نمی توان این بیماری را با آنتی بیوتیک اصلاح نمود زیرا آنتی بیوتیک تاثیری بر این مریضی ندارد .

تحقیقات متعددی جهت بازبینی این انجام شده است، بر اثر تحقیقات صورت گرفته به این نتیجه رسیده اند که التهاب و عفو نت در بدن با اهمیت زیاد ترین علت ایجاد بیماری التهاب مثانه است .

مریضی های شبیه دردهای عضلانی و سندرم روده سبب تحریک این می باشند و پزشکان معتقدا که زمینه ارثی یکی دیگر از علت های ایجاد بیماری است .

چگونگی تشخیص التهاب مثانه :

تست تشخیصی قطعی جهت سندرم مثانه ارائه نشده است اما با انجام گاهي از اقدامات می توان تامیزانی این مریضی را تشخیص داد شایع ترین راه تشخیص و علائم آن درد لگنی آندومتریوز است (وجود غیر طبیعی مخاط در داخل لگن)

یکی از موارد ی تشخیص سندرم مثانه تکرار ادراری که با درد شدید در ناحیه مثانه همراه باشد،می توان اشاره کرد که در این زمینه فرد حس فوری ت در دفع ادرار می نماید .

موارد دیگر جهت تشخیص ادرار:

انجام آزمایش ادرار

کشت ادرار

سیستوسکوپی

برداشتن نمونه از جدار مثانه

وسیع کردن ناحیه جدارمثانه زیر بیهوشی

ویرایش التهاب مثانه :

ویرایش اختصاصی برای بیماری التهاب مثانه وجود ندارد و به شکل قطع نمی توان بیان کرد برای همه اشویِژگزینشه یکروش بازبینی ی خاصی وجود دارد .

تغییر در سبک رژیم غذایی و انجام گاهي از بازبینی ها ویِژگزینشه در اصلاح ی بیماری تا میزانی تاثیر گذار است .

یکی از بارزترین معایب این بیماری عود پیدا کردن بعد از چند روز یا چند سال بعد از اصلاح است .

در اکثر مواقع جهت بازبینی این مریضی چندروش را با یکدیگر ترکیب می کنند که خیلی تاثیر گذار است ترکیب نمودن چندآموزش سبب ویرایش زیاد مدت خواهد شد .

روش های رایج بازبینی التهاب مثانه :

متسع کردن مثانه :

استفاه از اینروش با بیهوشی همراه است ، متسع کردن مثانه سبب منتقل شدن سیگنالهای درد ارتقا دادن اندازه مثانه ویرایش دردهای مثانه و … می شود .

بعد از ۴۸ ساعت ویرایش علائم بیماری بدتر می شود اما با گذشت زمان و در مدت زمان ۴ هفته علائم اصلاح ی ایجاد می شود .

وارد کردن داروهای ویژه به مثانه :

با استفاده از دارو معین ی می توان مثانه را پر کرد داروئی استفاده شده را می توان به مدت ۱۵دقیقه داخل مثانه نگه داشت ، بعد از گذشت مدت زمانی می توان مثانه را خالی نمود .

بوسیله سوندی که داخل مثانه قرار داده شده است دارو را به مثانه وارد می کنند ، اکثرا ویرایش تا ۶ هفته به شکل هر هفته انجام می شود .

اکثرا اینشیوه اصلاح ی تاثیر گذار است اما در برخي از موارد دوره اصلاح نیاز است که دوباره تکرار شود ، توجه به این نکته الزامی است که بیمار حداقل تا مدت وقت ۶ ماه دارو مصرف نماید و بعد از گذشت مدت ۶ ماه ویرایش ی حاصل نیافت مصرف دارو قطع گردد .

موارد متداول التهاب مثانه و عفو نت های ادرار :
چه زمانی می توان گفت فرد به عفو نت ادراری مبتلا شده است ؟

ورود باکتری ها به ناحیه مثانه سبب عفو نت ادرار می شود اکثرا ٌ باکتری های که سبب ظهور این می شوند، بخش جداره مجرای مثانه و ادراری را مورد هدف قرار می دهند این عفو نت باعث التهاب و قرمزی دستگاه ادراری می شود ، تکرار در ادرار هم یکی دیگر از علائم این مریضی است .
اما نیاز است بیمار به پزشک مراجعه نماید تا با انجام آزمایش آزمایش های ضروری به شکل قطعی بتواند بیان نماید شخص به این بیماری مبتلا شده است یا خیر
آیا جمع شدن باکتری ها در بخش مثانه است ؟
در اکثر مواقع دستگاه ادراری تحتانی بیشترین عفو نت را حاوی می شوند ، در عفو نت دستگاه ادراری بخش پیشابراه مثانه درگیر می شود اما بخش کلیه ها در موارد حادتر ناحیه فوقانی دستگاه ادراری تحت شعاع بیماری قرار می گیرد

چه اشخاصی بیشتر در معرض قرار گرفتن عفو نت ادراری می باشند ؟

عوامل مختلف ی در مبتلا شدن اشویِژگزینشه به این مریضی دخیل هستند شبیه سن جنس و…
اکثرا زنان بیشتر از آقایان در معرض قرار گرفتن عفو نت ادراری می باشند رعایت بهداشت هم تاثیر به سزایی در پیشگیری از این مریضی دارد .
اصلاح کدام عفو نت (موارد حاد یا مزمن) آسان تر است ؟
اکثرا اصلاح عفو نت های ادراری را به شکل دارویی می توان انجام داد اما در موارد حاد نیاز به استفاده آنتی بیوتیک زیاد مدت است .
به شکل قطع نمی توان بیان کرد اصلاح کدامیک آسان تر است ولی در عفو نت حاد مدت وقت ویرایش زیاد تر است .
وجود داشتن خون در ادرار علت عفو نت ادراری است ؟
وجود خون در ادرار یکی از علایم مخاط دستگاه ادراری است که نشان دهنده خونریزی این دستگاه است این امر سبب آسیب به جداره عروق می شود .
چنانچه خونریزی پررنگ باشد نشان دهنده خونریزی بخش فوقانی است ، علت ظهور این خونریزی سنگ کلیه است .
بیمار می بایست جهت مطمن شدن از عفو نت ادراری قطعا نزد پزشک برود زیرا خونریزی تنها به شکل دیداری فقط قابل رویت نیست .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *