پل کهنه قره‌ سو

پل کهنه قره‌ سو

آن اثر در تاریخ ۲۳ آذر ۱۳۵۵ با شمارهٔ ثبت ۱۲۸۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده می باشد. اين پل ۱۸۶متر طول و همچنین ‌۹ متر عرض دارد. پايه‌هاي اين پل به صورت شش ضلعي می باشد که قسمت داخلي آنها با لاشه سنگ و همچنین ملاط گچ ساخته شده ولي روکار آنها بلوک‌هاي سنگي مکعب مستطيل می باشد. در جلو پايه‌ها در جهت مخالف جريان آب، آبشکن‌هاي مثلث شکلي با سنگ‌هاي تراشيده و همچنین در کناره‌هاي پل، سيل برگردان‌هايي با سنگ‌هاي تراشيده ساخته شده‌اند.

پل کهنه داراي شش دهانه می باشد. اين دهانه‌ها طاق‌هاي جناغي دارند که با آجر ساخته شده‌اند. ارتفاع متوسط طاق‌ها از کف رودخانه تا تيزه تاق حدود ۴/۴ متر می باشد.

در نماي شمالي و همچنین جنوبي پل بر روي هر يک از آبشکن‌ها، پشتبندهاي آجري وجود دارد که تا سطح پل بالا آمده‌اند و همچنین بر روي پايه هاي سنگي، دهليزهايي ايجاد شده می باشد که داراي طاق جناغي می باشد. حضور اين دهليزها و همچنین پشتبندهاي مدور دو طرف ورودي آنها، پل کهنه قره‌سو را به صورت يکي از زيباترين پل‌هاي دوره صفوي درآورده می باشد.

پايه‌هاي سنگي اين پل احتمالاً متعلق به دوره ساساني می باشد و همچنین با توجه به آجرهايي که در اطراف پل پراکنده می باشد اين پل در دوره سلجوقي تعمير شده و همچنین در دوره صفوي به شکل کنوني بازسازي شده می باشد.

اين پل که هم اکنون راه ارتباطي بسياري از روستاهاي درودفرامان در وارد شدن به شهرستان کرمانشاه می باشد همچنین و علاوه بر اينکه محل تردد تعداد بسيار زيادي از خودروها براي وارد شدن و همچنین خروج به مدخل شهرستان می باشد متاسفانه با توجه به وجود کوره‌هاي آجرپزي در ضلع شرقي آن هم، هر روز خدا کاميون‌هاي عظيمي که وزن آنها خود بدون بار به ۱۰ تن نيز مي‌رسد از روي آن هم تردد کرده و همچنین در بسياري از مواقع ماشين‌هاي بسيار سنگين تر به مانند جرثقيل و همچنین حتي جرثقيل‌هايي که بر رور آنها بولدوزورهاي غول پيکري سوار می باشد رفت و همچنین آمد مي‌کنند. پايه‌هاي سنگي اين پل احتمالاً متعلق به دوره ساساني می باشد و همچنین با توجه به آجرهايي كه در اطراف پل پراكنده می باشد اين پل در دوره سلجوقي تعمير شده و همچنین در دوره صفوي به شكل كنوني بازسازي شده می باشد.

آن پل در حاشيه شرقي شهرستان كرمانشاه، نزديك روستاي مرادآباد، بر روي رودخانه قره‌سو می باشد. از اين پل در قبل عابران مستقيماً به دروازه شهرستان وارد مي‌شدند.

823 پل کهنه قره‌ سو

نام مکانی را در آن قسمت وارد کنید تا فاصله آن هم با آن مطلب را روی نقشه ببینید :در صورتی که به هر دلیلی مکان مطلب فوق در نقشه درست دیدن کردن و نمایش داده نشد ، قبلا از تو پوزش می خواهیم.

پل کهنه قره‌ سو در تاریخ ۲۹ March 2016 | 10:00 am نشر یافته شده شده می باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *