تفاوت وبلاگ و وب سایت چیست؟

weblogdising تفاوت وبلاگ و وب سایت چیست؟

طراحی سایت

تفاوت وبلاگ و وب سایت
وبلاگ‌ها وب‌سایت‌ها در نگاه اول هر‌‌‌دو صفحات وب با مشابهت‌های خیلی هستند ولی در واقع دارای فرق ‌های ساختاری و کاربر دی بسياري می‌باشند. وبلاگ و وب وبسایت هر دو به انتشار مطالب در محیط مجازی می‌پردازند.
وبلاگ‌ها از متن، عکس و دیگر اجزا که با ترتیب زمانی (ابتدا جدید ترین مطالب) ارائه می شوند، تشکیل شده‌اند که اکثرا بوسیله یک فرد به روز رسانی می شود. بلاگ حاوی خاطرات، عقاید نویسنده و رویدادهای روزمره است.
وب سایت‌ها صفحه وب با آدرس منحصر به فرد هستند که بر روی وب سرور میزبانی می‌شوند و از پروتکل HTTP جهت انتقال اطلاعات استفاده می‌کنند. یک صفحه وب با استفاده از آدرس (URL) از طریق مرورگر وب قابل دسترسی است. اکثر وب سایت‌ها با یک صفحه مهم شروع می‌شوند که با مصرف از لینک‌هایی که در صفحه مهم وجود دارد می‌توان به مطالب دیگر صفحات دسترسی پیدا کرد. وب سایت‌ها فرد د‌های مختلف ی همچون شخصی، تجاری، دولتی، سازمان های غیر انتفاعی و… دارند که اکثرا با موضوع هدف خاصی طراحی می شوند.
بلاگ چیست؟
وبلاگ (بلاگ) صفحه‌ای رایگان در اینترنت جهت قرار دادن مطالب است. محتوایی که بوسیله نویسنده در بلاگ قرار می‌گیرد، به ترتیب زمان قرار دادن آن، نمایش داده می‌شود بدین صورت که نو ترین مطلب در ابتدا ارائه می‌گردد.
بلاگ از دو کلمه وب Log تشکیل شده است. Log در علم رایانه به معنای فایل‌هایی که رخدادها را ثبت می‌کنند می‌باشد. همچنین به معنای گزارش هـر روز نیز هست.
محتوای بلاگ می‌تواند خاطرات شخصی، مطلب ، اخبار رویدادها را در بر گیرد، که به صورت متن، تصویر و صوت ارائه می‌شود همه مطالب در یک صفحه قرار می‌گیرند که قابلیت آرشیو نیز دارند، این مساله سبب آسانی بلاگ نسبت به وب سایت می‌گردد.
گاهي بر این عقیده‌اند که تیم برنرزلی اولین وبلاگ را بیان کرد ، همين طور دیوید واینر وبلاگ Scripting News را در سال ۱۹۹۹ ایجاد کرد. براد فیتز پاتریک در همان سال Live Journal را ارائه داد . همچنین pitas.com بوسیله اندرو اسمیلز به منظور ایجاد صفحات خبری عرضه گردید. سرانجام Blogger.com توسط اوان ویلیامز و مک هوریان ارائه شد.
بلاگ نویسی فارسی در ایران در سال ۱۳۸۱ با پرشین بلاگ (persianblog.ir) شروع گردید. پس بلاگ اسکای (blogsky.com) و میهن بلاگ (mihanblog.com) شروع به کار کردند. تا اینکه در آذر ۱۳۸۳ blogfa.com راه اندازی گردید. امروزه وبلاگ‌ها دارای محتوای متنوعی از عبارت عقاید شخصی، علمی، هنری، مذهبی، سیاسی، فرهنگی و… هستند . بلاگ نویسی اهداف مختلف ی را در بر می‌گیرد که از آن عبارت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: رابطه با افراد دیگر ایجاد تعلت ، بیان گزارشات روزمره و وقایع توسط اشخاص، روش ، ارائه اخبار و رویدادهای سیاسی، تجارت الکترونیک و…

با اهمیت زیاد ترین خصوصیات ی وبلاگ:
رایگان بودن
سادگی و عدم نیاز به دانش پروگرام نویسی و طراحی سایت
امکان آرشیو مطالب
ارائه مطالب به صورت عکس، صوت و فیلم زیبا
و…
وب سایت چیست؟

وب سایت‌ها از فایل‌های مختلف ی همچون متن، تصویر و… تشکیل شده‌اند، که بر روی یک سرور به عنوان میزبان قرار داده می‌شوند. وب وب سایت با نام دامنه‌ای که به صورت اختصاصی برای آن ثبت گردیده، فراخوانی می‌شود. پس به منظور داشتن وب سایت نیاز به طراحی سایت، تهیه و تولید دامنه میزبانی می‌باشد.

وب سایت‌ها با اهداف گوناگونی طراحی می‌شوند، که از آن عبارت می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

اطلاع رسانی و ارائه اخبار داخلی (سازمان، دانش کده و…) یا عمومی (خبرگزاری ها)
تجاری (معرفی کالاها ، خدمات، بازاریابی، تبلیغات، فروش آنلاین، تجارت الکترونیک و…)
راهنمای ی (به صورت رایگان و یا با پرداخت نرخ )
پورتال‌های سازمانی، ارگان‌ها مراکز دولتی جهت ارائه خدمات عمومی یا مصرف درون سازمانی و…

خصوصیات ی وب سایت:

پیچیدگی طراحی سایت (نیاز به دانش برنامـه نویسی)
نرخ بر بودن
امکان ایجاد تغییرات مختلف در ظاهر محتوا
تنوع بالا در وسائل های طراحی زبان‌های پروگرام نویسی مورد استفاده

حال بعد از تعریف تحلیل ویژگی‌های وبلاگ و وب وبسایت می‌توان به تقاوت‌هایی پی برد که از آن عبارت به موارد ذیل اشاره می‌گردد:

اکثرا وب سایت‌ها به صورت حقوقی (متعلق به شرکت ‌ها، سازمان‌ها و…) هستند . اما وبلاگ‌ها اکثرا شخصی با مالکیت حقیقی هستند .
طراحی وب سایت پیچیده‌تر از وبلاگ و نیازمند دانش مرتبط با رایانه است.
طراحی وبسایت هزینه بر است اما بلاگ رایگان است در آن تبلیغات تامین کننده تعرفه هستند .
به روزرسانی بلاگ خیلی آسانتر سریعتر از وب وبسایت است.
وب سایت‌ها اکثرا ٌ به ارائه محصولات ، بازاریابی، تبلیغ و… می‌پردازند. ولی وبلاگ‌ها حاوی اطلاعات شخصی و رویدادهای روزمره است.
بلاگ محیطی مناسب برای تعلت افراد گروه‌ها در مقایسه با وب سایت فراهم می‌کند بیش از آن با مخاطب در تعلت است.
محتوای وبلاگ در صفحه به ترتیب زمان قرارگیری مرتب می‌شود. اما مطالب یک وب سایت در بخش‌ها و صفحات مختلف دسته‌بندی و ارائه می‌شود.

در مجموع می‌توان گفت وب سایت‌ها و وبلاگ‌ها هر دو مکانی جهت ارائه اطلاعات هستند . یک وب سایت اکثرا اطلاعات مربوط به سازمان‌ها، مجموعه ‌ها، تبلیغات محصولات و… را در بر می‌گیرد ولی وبلاگ حاوی مطالب با موارد مختلف است که توسط اشویِژگزینشه ارائه می‌شود. هر کدام از این دو با توجه به ویژگی‌هایشان ویژگی ها ، معایب کاربر دهای مفرق ی دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *