روستای چرمله

روستای چرمله

روستای چرمله علیا از توابع قسمت و بخش مرکزی شهرستان سنقر در استان کرمانشاه در فاصله ۲۳ کیلومتری شمال شرقی شهرستان سنقر قرار دارد . آن روستا از شمال به ارتفاعات بیر و همچنین بدر و همچنین از شمال غرب به ارتفاعات پریشان محدود می می شود .
ارتفاع روستای چرمله علیا از سطح دریا ۲۱۸۰ متر می باشد و همچنین اقلیمی کوهستانی سرد و همچنین خشک دارد .
آب و همچنین هوای آن هم در بهار و همچنین تابستان معتدل و همچنین مطبوع و همچنین در زمستان سرد می باشد . چرمله علیا از روستاهای قدیمی استان کرمانشاه می باشد و همچنین سابقه سکونت نسبتا طولانی دارد .
ساختمان یک حمام قدیمی که تاریخی ساخت آن هم به دوره قاجاریه مرتبط می باشد بیانگر قدمت و همچنین سابقه تاریخی آن روستاست . شهروندان و مردم شهر روستای چرمله علیا به زبان کردی سخن می نامند . مسلمان و همچنین پیرو مذهب شیعه جعفری خواهند بود .

الگوی معیشت و همچنین سکونت

محصولات زراعی آن روستا شامل گندم , جو, باقلا , نخود , شبدر و همچنین یونجه می باشد . به سبب وجود مراتع غنی و همچنین حاصلخیز , دامداری نیز در روستا رونق دارد . فرآورده های لبنی از قبیل شیر , ماست , کره و همچنین روغن حیوانی از مهمترین محصولات دامی آن روستا به شمار می آیند .
شهروندان و مردم شهر روستای چرمله علیا به ویژه زنان در کنار فعالیت های زراعی و همچنین دامداری به تولید محصولات صنایع دستی می پردازند .
چرمله علیا روستایی کوهستانی با بافت مسکونی متمرکز می باشد . آن روستا در دره استقرار یافته و همچنین کوچه های پیچ در پیج و همچنین نسبتا پهن آن روستا دارد . اکثر منزل و خانه های روستاییان یک طبقه خواهند بود و همچنین سقف مسطح و همچنین پنجره های کوچکی دارند . منظره منزل و خانه های روستا با دیوارهای خشتی و همچنین همرنگ با طبیعت نشانه در آمیختگی فضای روستا با طبیعت و همچنین پیرامون می باشد . در ساخت منزل و خانه ها ی روستایی همچنین و علاوه بر عوامل طبیعی نحوه معیشت اشخاص و همچنین فعالیت های هر روز خدا آنها نیز تاثیر گذار می باشد .چنانکه منزل و خانه های افرادی که به مشاغل دامداری و همچنین زراعت اشتغال دارند با اشخاصی که به کارهای خدماتی و همچنین غیره می پردازند از نظر فرم , وسعت و همچنین کاربری ها متغایر و متفاوت می باشد .
مصالح عمده به کار رفته در منزل و خانه های قدیمی شامل سنگ چوب خشت و همچنین گل می باشد . ولی باید توجه داشت در ساخت منزل و خانه های جدید از مصالح مقاوم مانند آهن , سیمان و همچنین آجر بهره بری و استفاده می می شود .

جاذبه های گردشگری

روستای چرمله علیا به دلیل موقعیت طبیعی و همچنین اقلیم مناسب مناظر و همچنین جلوه های دوست داشتنی و جذاب کم نظیری دارد .ارتفاعات بدر و همچنین پریشان به خصوص در بهار , تابستان و همچنین فصل برگ ریزان پاییز , چشم انداز زیبا و همچنین دل انگیز دارند : آبشار پریشان یکی از زیباترین و همچنین جذاب و دیدنی ترین آبشارهای استان می باشد که از ارتفاعات پریشان سرچشمه می گیرد . مناظر اطراف آن آبشار به خصوص در بهار و همچنین تابستان خیلی زیاد تماشایی و همچنین جذاب و جالب توجه می باشد . کوه بدر که صخره های و همچنین زیباست با ارتفاع ۲۸۵۰متر در شمال روستا قرار دارد و همچنین هنگامی که در فصل زمستان از برف پوشیده می می شود شکوه ویژه ای می یابد .
در بهار و همچنین تابستان نیز با رویش انواع گیاهان رنگارنگ مناظر و همچنین چشم اندازهای خیلی زیاد زیبایی در آن کوه پدید می آید . ارتفاعات پریشان در شمال غرب روستا با چشمه ساران فراوان و همچنین آبشار زیبای پریشان زیستگاه گونه های متنوع گیاهی از قبیل گیاهان دارویی گل گاو زبان شاتره , گل سفید , شیرین گفتن , گل ختمی , خاکشیر , آویشن و همچنین گون می باشد . همچنین آن ارتفاعات زیستگاه جانورانی مانند شغال , گرگ , روباه , خرگوش , کبک و همچنین تیهو می باشد .

از معروفترین بازی های اسپورت و ورزشی روستای چرمله علیا می قدرت به بازی گرزان اشاره نمود . آن بازی معمولا بین افرادی قوی روستاو با چوب های ویژه ای انجام می می شود و همچنین نوعی ورزش رزمی به شمار می آید .

در میان شهروندان و مردم شهر روستای چرمله علیا موسیقی محلی جایگاه ویژه ای دارد در مراسم جشن و همچنین سرور و همچنین عروسی های محلی , سرنا و همچنین دهل که رایج ترین سازهای محلی شمرده می می شود نواخته می می شود . مهمترین سوغات آن روستا مشتمل بر انواع فرآورده های لبنی از قبیل دوغ , ماست , کره و همچنین کشک می باشد .

دسترسی

روستای چرمله علیا از طریق شهرهای همدان اسدآباد , سنقر و همچنین قروه قابل دسترسی می باشد و همچنین راههای منتهی به آن روستا از شهرهای فوق اتومبیل رو و همچنین آسفالت می باشد .

2153 روستای چرمله

2154 روستای چرمله

2155 روستای چرمله

نام مکانی را در آن قسمت وارد کنید تا فاصله آن هم با آن مطلب را روی نقشه ببینید :در صورتی که به هر دلیلی مکان مطلب فوق در نقشه درست دیدن کردن و نمایش داده نشد ، قبلا از تو پوزش می خواهیم.

روستای چرمله در تاریخ ۲ July 2015 | 11:00 am نشر یافته شده شده می باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *