لباس محلی کرمانشاهی

لباس محلی کرمانشاهی

پوشاک مردان و همچنین زنان کرد شامل تن‌پوش، سرپوش و همچنین پای‌افزار می باشد. ساخت و همچنین کاربرد هریک از آن اجزا، بسته به فصل، نوع کار و همچنین معیشت و همچنین مراسم و همچنین جشن‌ها با یکدیگر تفاوت دارد. هرچند پوشاک نواحی متنوع و گوناگون و مختلف کردستان مانند اورامان، سقز، بانه، گروس، سنندج، مریوان و همچنین… متغایر و متفاوت می باشد، ولی باید توجه داشت از نظر پوشش کامل بدن، همه با هم یکسان خواهند بود. پیش از وارد شدن پارچه، کفش‌های خارجی و همچنین سایر محصولات داخلی به کردستان، اکثرا و بیشتر پارچه‌ها و همچنین نیز پای‌افزار مورد مستلزم و نیاز توسط بافندگان و همچنین دوزندگان محلی بافته و همچنین ساخته می‌شده است.از نظر بافت پارچه، منطقه سقز و همچنین از نظر ساخت پای‌افزار گیوه یا کلاش و همچنین کالی اورامانات و همچنین آبادی‌های پیرامون کوهستان شاهو مانند هجیج، نودشه و همچنین آبادی‌هاینوسود شهرستان پاوه زیرا و به درستی که میریه، منزل و خانه‌دره، مژگان، مزوی و همچنین وزلی از عمده‌ترین نواحی بافت و همچنین صدور پارچه و همچنین پای‌افزار در استان به شمار می‌رفتند. جولایی و همچنین بافت پارچه و همچنین انواع منسوجات مانند بوزو، برمال، جاجم، بره، پوشمین، موج، جوراب، دستکش، زنگال و همچنین کلاء به عنوان حرفه یا کار جنبی بخشی از آبادی نشینان منطقه ها و مناطق متنوع و گوناگون و مختلف کردستان محسوب می‌شد.

لباس‌های محلی کرمانشاه برگرفته از طبیعت چهارفصل می باشد

لباسهای محلی استان کرمانشاه با طرح‌ها و همچنین رنگهای دلنواز برگرفته از طبیعت چهارفصل آن منطقه می باشد.

لباسهای محلی استان کرمانشاه به دلیل تنوع در رنگهای خاص و همچنین شاد آن هم و همچنین به دلیل فراوانی در انواع آن هم، می‌تواند یکی از جاذبه‌ها

ی فرهنگی آن استان باشد که جهت گردشگران و همچنین مسافران آن دیار زیبا و همچنین دلنواز می باشد.

لباس محلی در آن خطه یک هویت و همچنین جزء جدایی ناپذیر از فرهنگ آن استان به حساب می‌آید که همچنان اصالت و همچنین هویت خود را حفظ کرده و همچنین آن به دلیل نگرش شهروندان و مردم شهر آن خطه به آن فرهنگ غنی می باشد.

هنگام و زمانی که سخن از فرهنگ غنی به میان می‌آید تمام حواسمان به تاریخ جلب می‌می شود در واقع آن نیز جزئی از فرهنگ آن منطقه به حساب می‌آید فرهنگی که با نگرش ما گره خورده می باشد.

لباس محلی جاذبه فرهنگی استان

نقطه قابل تامل که باعث حفظ اصالت آن لباس به صورت همچنان می باشد آن مطلب که اولا آن لباس‌ها جزیی از فرهنگ آن خطه به شمار می‌آید و همچنین نقطه بعدی هویت آن لباس‌ها به صورت جدایی ناپذیر با باورهای آن شهروندان و مردم شهر و همچنین اشاره به نقطه مهم‌تر آنکه آن لباس‌ها جزیی از جاذبه‌های فرهنگی آن خطه به حساب می‌آید.

پوشاک زن کرد از قسمتهای مختلفی تشکیل شده شامل سربند، زیرپوش، پیراهن، پاپوش، نیم تنه، قبا، روپوش، شلوار که هرکدام شامل تعاریف مخصوص به خود می باشد

آن دستمالها را معمولا به کلاهی که گاهی شبیه عرق چین می باشد می‌پیچند که ممکن می باشد چندین ترک با بدون ترک یا ساده باشد ریشه‌های آن هم به وضع زیبایی در جلو و همچنین اطراف سر قرار می‌گیرد و همچنین گاهی زنان جوون و همچنین نوعروسان از کلاهک یا عرقچین منجوق دوزی شده بهره بری و استفاده می‌کنند.

رداپوش زنان چادری می باشد از پارچه ابریشمی به درازای دومتر و همچنین عرضی کمتر که معمولا آن هم را به درازا در پشت می‌افکنند و همچنین دو گوشه بالایی آن هم را به جلو آورده پیش روی سینه گره می‌زنند قبای زنان کرد در آن منطقه بلند می باشد که رویه آن هم مخمل الوان و همچنین آستر آن هم گلدار می باشد.

سربند: سربند زنان کرد آن استان پرپشت می باشد و همچنین از چندین دستمال کلاغی ریشه‌دار تشکیل می‌می شود. گاه نیز بانوان کرد به ویژه دخترک های جوان و ازدواج نکرده و همچنین نوعروسان به جای سربند، از کلاهک یا عرق‌چین منجوق‌دوزی شده بهره بری و استفاده می‌کنند.زیرپوش: زیر پیراهن زنان کرد آن منطقه ساده و همچنین بلند می باشد و همچنین تا پشت پا می‌رسد.
پیراهن: پیراهن زنان کرد بلند و همچنین گشاد می باشد و همچنین معمولاً آن هم را از پارچه‌های گل‌دار تهیه می‌کنند.
کلنجه: کلنجه یکی از پوشاک زیبای بومی و همچنین مورد علاقه زنان کرد آن استان می باشد؛ زیرا همچنین و علاوه بر رنگ، با برش و همچنین وضع تزیین خاص خود، به زنان امکان بهره بری و استفاده از زیورهای گوناگون را می‌دهد.

قبا: مانند پیراهن تمام قد و همچنین بلند می باشد و همچنین تا پشت پا می‌رسد. رویه‌اش اغلب از مخمل الوان تهیه می‌می شود.
روپوش: چادری از پارچه ابریشمی مشکی رنگ می باشد و همچنین معمولاً آن هم را از درازا بر پشت و همچنین گردن می‌اندازند و همچنین دو گوشه بالایی آن هم را جلو آورده و همچنین روی سینه گره می‌زنند.
جافی: شلواری ماند شلوار مردان می باشد. آن شلوار را زنان کرد به ویژه زنان روستایی هنگام کار می‌پوشند. در سایر مواقع زنان شلواری گشاد از جنس حریر به پا می‌کنند.

در پایان گفت: رنگهای متنوع، برش‌ها و همچنین نوع خاص آن لباس‌ها دائما به زنان آن بوم اجازه انتخاب‌های گوناگون و همچنین متغایر و متفاوت راجع به آن هم می‌دهد.

استان کرمانشاه به دلیل تنوع بالای فرهنگی و همچنین قومیتی از دیدگاه پوشاک شامل گوناگونی خیلی زیاد بالایی می باشد.

پوشاک مردان
عرق‌چین: عرق‌چین نوعی کلاه می باشد که بانوان کرد آن هم را از نخ یا ابریشم می‌بافند. بعضی از مردان از عرق‌چین و همچنین بعضی دیگر از کلاه مخروطی شکل پارچه‌ای بهره بری و استفاده می‌کنند.
سر بند: مردان کرد به دور عرق‌چین یا کلاه مخروطی خود، دستمال‌های متعددی می‌پیچند.‌ بعضی از آن دستمال‌ها به رنگ‌های روشن و همچنین گل‌دار می باشد.
کرواسی فقیانه: پیراهنی می باشد با آستین‌های بلند که به فقیانه معروف می باشد.
سخمه: بر روی پیراهن پوشیده می‌می شود جلوی آن هم کاملاً باز و همچنین دکمه‌دار می باشد.
قبا: پوشش تمام قدی می باشد که بر روی سخمه می‌پوشند.
شال: شال کمر را از پارچه‌های نرم و همچنین محکم انتخاب می‌کنند و همچنین به دو صورت ساده یا قلابی چپ و همچنین راست می‌بندند.
سلته: نیم تنة آستین‌داری می باشد. در قسمت داخل آن هم دو جیب می‌دوزند و همچنین مانند کت و همچنین روپوش از آن هم بهره بری و استفاده می‌کنند.
جافی: شلواری می باشد که به سبب راحتی امروزه در اکثر نقاط ایران رایج می باشد. آن نوع شلوار از مچ پا تنگ و همچنین به طرف بالا فراخ‌تر و همچنین با بندی در کمر بسته می‌می شود.
پاپوش: اعیان و همچنین اشراف و همچنین سواره ایل از گیوه ملکی و همچنین زیره گامیشی (گاومیشی) و همچنین در صورت دسترسی در تابستان از کلاش اورامی بهره بری و استفاده می‌کنند.
کپنک: در زمستان‌ها به جای پالتو از کپنگ بهره بری و استفاده می‌می شود. آن لباس از نمد مرغوب و همچنین عالی تهیه می‌می شود.
جوراب: جوراب مردان کرد از پشم‌های الوان بافته می‌می شود.

زیورآلات سنتی کوردها
زنان به روش سنتی همراه با لباس محلی خود زیورآلات ساخت صنعتگران محلی را بهره بری و استفاده می‌کردند. جنس آن زیورها عموما از آلیاژهای برنج و همچنین ورشو بوده می باشد، ولی باید توجه داشت گاهی بعضی از قطعات آنها از مس ساخته میشد. به دلیل هزینهٔ بالای ساخت، سختی کار و همچنین مشکل رقابت با زیورآلات وارداتی، امروزه آن اشیا کمتر از پیش ساخته می‌شوند ولی باید توجه داشت هنوز می‌قدرت آنها را در بازارهای قدیمی یافت. بعضی از زنان کورد هنوز از چنین زیورآلاتی بهره بری و استفاده می‌کنند. در تصاویر زیر بعضی از آن اشیا را می‌بینید.
۱-دستبند، ساخته شده از آلیاژ ورشو، شامل عاج‌های برجسته
۲-آویز استوانه‌ای از ورشو، ساخت سال شمسی ۱۲۸۷ هجری شمسی (سکه‌ها بعدا افزوده شده‌اند). در داخل آن استوانه‌هاد و همچنین با روبان یا قیطان از گردن آویخته می‌شد
۳و۴-گلوبند و همچنین پاموره، ساخته شده از آلیاژ ورشو. جنس قطعات متصل کننده از مس

1630 لباس محلی کرمانشاهی

1631 لباس محلی کرمانشاهی

1632 لباس محلی کرمانشاهی

1633 لباس محلی کرمانشاهی

نام مکانی را در آن قسمت وارد کنید تا فاصله آن هم با آن مطلب را روی نقشه ببینید :در صورتی که به هر دلیلی مکان مطلب فوق در نقشه درست دیدن کردن و نمایش داده نشد ، قبلا از تو پوزش می خواهیم.

لباس محلی کرمانشاهی در تاریخ ۲۸ May 2015 | 6:00 pm نشر یافته شده شده می باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *