موفقیت یعنی چه؟ موفق یعنی چه کسی؟

%name موفقیت یعنی چه؟ موفق یعنی چه کسی؟

هدف

گوته می گفت: «هر آدم موفق ی که به حالش افسوس می خورید؛ اگر وارد زندگی اش شوید، دلتان به حالش می سوزد.» ولی قبل از اینکه دلتان به حالش بسوزد حتی قبل از این که به حالش افسوس بخورید، می بایست تکلیفتان با این دو پرسش معین شده باشد: «خوب یت به مفهوم چه؟ موفق یعنی چه کسی ؟» …

موفق یت از نگاه جهت ان تریسی
اسم رسم جهت ان تریسی در جهان ی موفق یت، بزرگ تر از آن است که معرفی بخواهد: یک مولف، مربی و سخنران پیشرفته در زمینه موفق یت، مدیر شرکـت بین المللی برای ان تریسی واقع در سولاتابیچ کالیفرنیا و مشاور بیش از ۵۰۰ شرکت معتبر بین المللی. از نگاه جهت ان تریسی، «آدم موفق فردی است که هدف زندگی اش را معین کرده برای رسیدن به آن هدف، برنامـه ریزی کرده روزانه با جدیت تلاش می نماید لااقل قدم به هدفش نزدیک تر شود.»

شاید بد نباشد چند توصیه اختصاصی از زبان جهت ان تریسی بخوانید. دو سال پیش، زمان ی ماهنامـه «هِلثی وِلثی» در یک گفتگوی اختصاصی از او پرسید: «چنانچه بخواهی کلید خوب یت را به دست مخاطبان مجله ما بسپاری، به آنها چه می گویی؟»

رایان تریسی گفت: «می گویم اول بهتر فکر بکنید تا بفهمید دنبال چه هستید، از زندگی چه می خواهید و با چه پروگرام ای می خواهید به هدف تان برسید؛ سپس شروع کنید به پروگرام ریزی و کار و تلاش . به قوت قاهر خداوند هم معتقد باشید و همـواره از او یاری بخواهید و بدانید که آدم های خوب همـواره مشغول تلاش و یادگیری اند و هرگز فراموش نمی کنند که رسیدن به خوب یت مستلزم صرف و زحمت است.»

موفق یت از نگاه استفان کاوی
اکثرا رهبر ان و مدیران موفق جهان ، استفان کاوی را خوب می شناسند. او موسس و مدیر کانون رهبر ی کاوی با بیش از ۷۰۰ مشاور زبده سرشناس است. کتاب های پرفروشی در زمینه رهبر ی و مدیریت تالیف کرده و مشاور بیش از ۵۰۰ سازمان رسمی و بین المللی از عبارت

آی. بی. ام. است. «رهبر ی مبتنی بر اصول» شعاری است که به اسم او و کانون فرمانبردار ی اش ثبت شده و سرسختانه اعتقاد دارد که: «پند بزرگی در این حرف لائوتسه هست که اگر به شخصی ماهی بدهید، خوراک یک روزش را تامین کرده اید ولی اگر ماهیگیری یادش بدهید، خوراک تمام عمرش را تامین کرده اید.» استفان کاوی معتقد است که نماید وکاو در کتاب ها، مقالات و سخنرانی هایی که طی ۲۰۰ سال قدیم در زمینه موفق یت ارایه شده، نشان می دهد که پیشنهاد های بیشتر محققان ، مربوط به «منش» موفق یت آمیز بوده است، در حالی که محققان در ۵۰ سال اخیر توجه زیادتری به «نگرش» موفق یت آمیز داشته اند. او در توصیف آدم های خوب می گوید: «نقد های من نشان می دهد که تمام آدم های خوب و تاثیر گذار جهان توانسته اند ۷ خصلت را در خودشان داخلی کنند تا زندگی پربار و تاثیر گذار ی داشته باشند: ۱) علت بودن، ۲) شروع از پایان، ۳) اولویت بندی دقیق، ۴) اندیشیدن با ذهنیت برنده/ برنده (در مقابل ذهنیت برنده/ بازنده)، ۵) گوش کردن پیش تر و بیشتر از حرف زدن، ۶) تولید سینرژی (انرژی گروهی)، ۷) مرمت خویشتن.»

خوب یت از نگاه آنتونی رابینز
به آنتونی رابینزِ ۴۸ ساله ای که در سمینارهایش روی آتش راه می رود و پرفروش ترین کتاب های «موفق یت» را می نویسد و طرف مشورت گورباچف و کلینتون بوده و هنوز هم طرف مشورت بسياري از رجال سیاسی جهان ست، انتقادات زیادی وارد است. جهت مثال می گویند او نیمی از شهرتش برمی گردد به مباحث «خوب یت در ازدواج » و «موفق یت در برقراری رابطه سالم» و این در حالی است که خودش از زن اولش جدا شده دارد زن زندگی دومش را تجربه می نماید ولی به قول قدیمی ها سنگ مفت، گنجشک مفت. امتحانش ضرر ندارد. همین امروز از هر که دلتان خواست، سوال بکنید : «می توانی ۳ نویسنده سرشناس «موفق یت» را اسم ببری؟» جواب آن بنده خدا به این پرسش شما اگر مثبت باشد، به احتمال زیاد یکی از سه مورد اش آنتونی رابینز است لابد قبول دارید که این خودش یک موفق یت است که نویسنده ای را به عنوان سرشناس ترین نویسنده «موفق یت» جهان بشناسند.

هم اکنون فکر می بکنید آنتونی رابینز به چه فردی می گوید آدم خوب ؟ جوابش را بخوانید: «آدم خوب ، فردی است که آسان ترین راه را جهت رسیدن به موفق یت گزینش نماید .» می پرسید آسان ترین راه، چه راهی است؟ می گوید: «استفاده از حرف ها تجربیات آدم های موفق .»

زیاد بهتر ! پس بیایید یکی از حرف ها تجربیات خودش را با هم مرور کنیم: او در آخرین روز ماه دسامبر، در آخرین لحظات سال ۲۰۰۵، در حالی که در شبکه سی ان ان، مهمان مخصوص برنامـه لری کینگ (مجری معروف این شبکه تلویزیونی) بود، قاطعانه گفت: «من تمام چیزی را در زندگی ام تجربه کرده ام و تو این را خوب می دانی، لری! من تمام چیزی داشته ام؛ از درآمد روزی ۴۰۰ میلیون دلار گرفته تا سخنرانی جهت جمعیت های بزرگ و مشورت دادن به عالی ترین مقامات سیاسی دیپلماتیک کشورهای مختلف اما هیچ چیزی به من آن حس لذت، خوشبختی خوب یتی را نمی دهد که رابطه صمیمانه با همسرم.»خوب یتاز نگاه ریچارد کارلسون

ریچارد کارلسون نویسنده ای است که لااقل در نوشتنِ پُرفروش ترین کتاب های «خوب یت»، همیشه موفق بوده است.

«کاه را کوه نکنید»، عنوان کتابی است که کارلسون در سال ۱۹۹۸ نوشت خودش را به عنوان پُرفروش ترین نویسنده انگلیسی زبان معرفی کرد؛ آن برای دو سال متوالی .

dontsweat.com از همان موقع، وبسایت رسمی ریچارد کارلسون شد تا تمام آنهایی که از اضطراب های جهان ی مدرن، جان به لب شده بودند با او رابطه بگیرند و نشانی آرامش را از او بخواهند. کارلسون در این کتاب می نویسد: «وقت ی دالایی لاما جایزه صلح نوبل سال ۱۹۸۹ را دریافت کرد، یک خبرنگار از او پرسید هم اکنون بعد از این جایزه می خواهید چه کار بکنید ؟ دالایی لاما در جواب گفت انگار هر کاری که ما آدم ها انجام می دهیم، جهت مثال خانه یا اتومبیل ی می خریم، غذایی می خوریم، دوستی پیدا می کنیم، لبـاس ی تولید و ساخت می کنیم حتی به جوایز بزرگی دست پیدا می کنیم، هرگز جهت مان کافی نیست! همیشه دنبال بیشتر بیشتریم در حالی که بیشترها لزوما خوب نیستند. من تنها آرزو می کنم که همگی هر چه زودتر بفهمیم که شادی و رضایتمان را نباید در بیرون از خودمان جستجو کنیم.»

این آرزوی دالایی لاما همان دغدغه ای است که گریبان ریچارد کارلسون را گرفته: «آلفرد دی سوزا عبارات ی دارد که من هر وقت به یاد آنها می افتم، پشتم می لرزد. او می گوید همـواره در زندگی ام موانعی بود که شادی را از من می گرفت، همیشه وام هایی بود که باید پرداخت می شد، همیشه کارِ نیمه همه بود که بایستی تمام می شد و همـواره چیزی بود که باید به انتها می رسید تا زندگی من شروع شود اما امروز دیگر فهمیده ام که این موانع، همان زندگی من بود و من هیچ راهی به شادی نداشتم چرا که هرگز نفهمیدم شادی همان راه بود!»

کارلسون، به همین سادگی، پرده را از پیش چشـم مان کنار می زند: «مساله ما در آنچه نداریم، نیست. مساله ما در حرص و فزون خواهی ماست. مساله ما قانع نبودن است. ما همـواره با بهانه هایی که خودمان دست پا می کنیم، شادی امروزمان را به فردا می اندازیم فردا که به آن رسیدیم، بهانه تازه ای پیدا می کنیم تا رضایت مان را به پس فردا موکول کنیم پس فردا به روزهای دیگر اما برای چشیدن طعم خوب یت و خوشبختی تنها یک راه وجود دارد: می بایست نگاهمان به زندگی عوض شود. می بایست خودمان باشیم.»

حرف آخر
اگر به پرسش اول بحثمان تنها از ۴ زاویه نگاه کرده ایم، تنها یک علت دارد: اندازه صفحه، محدود است! به سوالِ «موفق یت به مفهوم چه؟ خوب یعنی چه فردی ؟» از زوایای زیادی می شود نگاه کرد؛ منتها مساله این است که من شما باید زاویه نگاه خودمان را پیدا کنیم، باید سنگ هایمان را با خودمان وابکنیم بی پرده از خودمان بپرسیم که از این زندگی چه می خواهیم می خواهیم آخرش به کجا برسیم. برخي جا ها آدم مجبور می شود که آستین هایش را بزند بالا، دست هایش را زخمی نماید برود توی دل زندگی. اینجا یکی از همان جا هاست!

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “موفقیت یعنی چه؟ موفق یعنی چه کسی؟”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
بک لینک