پل قوزیوند

پل قوزیوند

آن اثر در تاریخ ۲۳ شهریور ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۱۰۱۶۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده می باشد. آن پل در سه و همچنین نیم کیلومتری شمال شرق شهرستان بیستون و همچنین در مسیر جاده آسفالته صحنه به کرمانشاه قرار دارد. آن پل که به نام های قوزیوند و همچنین اتحادیه معروف می باشد. در جهت شرقی- اروپایی بر روی رودخانه زرداب ساخته شده می باشد. پل قوزیوند ب طول ۳۰/۱۸ متر و همچنین شامل سه ایه و همچنین دو دهانه می باشد. از پایه اول تنها نمای اروپایی آن هم دیده می می شود و همچنین قسمت های دیگر آن هم به وسیله انباشت خاک پوشیده شده می باشد. در نمای جنوبی آن پایه، قسمت و بخش هایی از آب شکن دوره ساسانی قابل رویت می باشد که بر روی آن هم با اندکی عقب نشینی، آب شکن دوره پهلوی ساخته شده می باشد. پایه دوم نیز مانند پایه اول در دو مرحله ساخته شده می باشد. دوره اول ساخت آن هم به دوره ساسانی تعلق دارد. از سنگ های پایه ساسانی تنها یک ردیف قابل رویت می باشد. در دوره پهلوی بر روی پایه ساسانی، پایه ای به ابعاد کوچک تر ساخته یا ایجاد کردند.

پایه سوم نیز مانند پایه اول بلافاصله بر روی سنگ های دوره ساسانی احداث شده می باشد. قسمت و بخش هایی از آن پایه به به وسیله خاک پوشیده شده می باشد. از سنگ های پایه ساسانی دو ردیف قابل رویت می باشد. بر روی پایه ساسانی، پایه پهلوی ساخته یا ایجاد شده و همچنین شامل چهار ردیف سنگ های پلاک می باشد. طاق های هر دو دهانه از نوع طاق ها اندکی از سطح دیوار جلو آمده می باشد. در حد فاصل آن قوس ها و همچنین نمای دیوار، یک ردیف آجر تراش خورده به صورت دایره اطراف قوس را احاطه کرده می باشد. در دو طرف هر طاق، تزئیناتی به چشم می خورد. آن تزئینات به صورت ستون نماهای شش ضلعی می باشد که هم سطح تیزه طاق شروع شده و همچنین احتمالا تا روی دیوار جان پناه ها ادامه داشته می باشد. ولی متاسفانه قسمت و بخش فوقانی آن ستون نماها از بین رفته می باشد. تعداد آن ستون نماها چهار عدد می باشد .

نمای شمالی پل تخریب شده می باشد و همچنین به نظر می رسد از هر جهت شبیه نمای جنوبی باشد. در حد فاصل طاق دهانه ها، کنیبه سنگی به ارتفاع شصت و همچنین دو سانتی متر در قسمت فوقانی ناودان شمالی دیده می می شود. متن کتیبه حاکی از زمان تکمیل آن پل به سال شمسی ۱۳۰۵ ش توسط اداره فواید عامه کرمانشاه می باشد. شواهد باستان شناختی نشان می دهد. پایه های سنگی آن پل در قسمتهای آخر دوره ساسانی ساخته شد. ولی هرگز در آن دوره به اتمام نرسید. بر اساس کتیبه موجود آن پل در دوره پهلوی اول کامل شد .

902 پل قوزیوند

 

منبع : کویرها و همچنین بیابانهای ایران

نام مکانی را در آن قسمت وارد کنید تا فاصله آن هم با آن مطلب را روی نقشه ببینید :در صورتی که به هر دلیلی مکان مطلب فوق در نقشه درست دیدن کردن و نمایش داده نشد ، قبلا از تو پوزش می خواهیم.

پل قوزیوند در تاریخ ۹ April 2016 | 12:00 pm نشر یافته شده شده می باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *