بیماری های لثه

شایع ترین انواع بیماری های لثه عبارتند از ژنژیویت (التهاب لثه) که به پیوره هم معروف است و التهاب اطراف دندان که شکل پیشرفته تر بیماری است و باعث تخریب بافت می شود. علایم ژنژیویت (التهاب لثه) عبارتند از: تورم، نرمی ، قرمزی لثه ها، خونریزی آسان از لثه ها به خصوص مسواک زدن تغییر رنگ لثه از صورتی به قرمز تیره.
%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%DB%8C %D9%84%D8%AB%D9%87 678x380 بیماری های لثه
مراکز دندان پزشکی و تفریحی کارت حامی سلامت

حامی سلامت,کارت پزشکی,مراکز دندان پزشکی و تفریحی کارت حامی سلامت, تعرفه دندانپزشکی و زیبایی

لثه سالم چه ویژگیها ی دارد؟

لثه، بافت نگهدارنده دور دندان است. این بافت زمان ی سالم است که نمای صورتی رنگ و سفت داشته باشد. در برخي افراد جوان ی به نمای لثه (لثه ای که کمی خشک باشد) از نزدیک دقت کنیم، شبیه پوست پرتقال به نظر می رسد اما این حالت در افراد مختلف احتمال دارد مفرق باشد. علت مهم از دست رفتن دندان در بزرگسالان، بیماری لثه بافت دور دندان است. بیشتر مردم در زندگی به انواع ی از مریضی لثه دچار می شوند. این می تواند به چند شکل ظاهر شود اما نتیجه تمام آنها تضعیف بافت نگهدارنده دندانها است ..

علت ظهور ژنژیویت چیست؟

اکثرا ٌ وجود پلاک های میکروبی که لایه ای بدون رنگ و چسبنده از باکتری ها هستند و روی دندان ها را می پوشانند. چنانچه این پلاک، سفت شود به رسوب سفیدرنگی تبدیل می شود که با گذشت زمان تیره خواهد شد. تولید و رسوب پلاک درحدفاصل لثه و دندان ها باعث التهاب و خونریزی آسان از لثه می شود. بیشتر مردم، ژنژیویت را در زمان بلوغ جهت اولین بار تجربه می کنند و خیلی مهم ترین علت آن توجه نداشتن به بهداشت دهان و دندان است. اولین نشانه ابتلای لثه ها، صورتی شدن مسواک است زیرا لثه ها حتی با فشار کم مسواک هم خونریزی می کنند. نکته مهم این است که ژنژیویت در اکثرا موارد بی درد است و بدون علامت پیشرفت می نماید و در صورتی که بهبود نشود، التهاب بافت اطراف دندان را در پی خواهد داشت که بیماری جدی تری است و درنهایت به لقی ازدست رفتن دندان منتهی خواهد شد.

بهبود این بیماری چگونه است؟

اولین مهم ترین اقدام، پاک کرن دندان هاست که به آن جرمگیری می گویند. بعد از جرمگیری، احتمالا لثه بیمار مسواک زدن دچار خونریزی شود که این حالت طبیعی است فقط چند روز طول می کشد.

نشانه های بیماری التهاب لثه چیست؟

تورم و جداشدگی لثه ها از دندان، خونریزی لثه ها، طعم ناخوشایند دهان، بوی بد دهان، درددندان وقت غذامیل کردن (گرم، سرد، شیرین)، لقی دندان خروج چرک از اطراف دندان. این التهاب، نوع پیشرفته لثه محسوب می شود. به طوری که حفره هایی پر از پلاک بین دندان ها و لثه ها تشکیل می شود به مرورزمان آنقدر این حفره ها بزرگ می شوند که مقادیر بیشتری از پلاک را به دام می اندازند. ی پلاک به زیرخط لثه گسترش یابد، التهاب اطراف دندان قطعی می شود.

چنانچه التهاب لثه به موقع بهبود نشود، چه عوارضی خواهد داشت؟

به تدریج لثه ها از دندان فاصله می گیرند دندان ها سست لق خواهندشد. اکثرا این التهاب بدون درد است اما وقت ی عفو نت به آن اضافه شود، آبسه تولید می شود و به دنبال آن درد و تحلیل استخوان پیش می آید. در صورت ظهور چنین حالتی تنها باید به دندان پزشک مراجعه کرد چون با اقدام به موقع، احتمـا ل ترمیم لثه ها بیشتر خواهد بود. بهبود حاوی جرمگیری و پالیش کردن سطوح ریشه در مراحل پیشرفته ، جراحی است.

می توان گفت علت هر ۲ بیماری رعایت نکردن بهداشت است؟

مراقبت ناکافی از دندان ها، باعث تشکیل پلاک و چسبیدن آن به دندان ها می شود و بهتریـن راه برای پیشگیری از ایجاد پلاک، مسواک زدن استفاده از نخ دندان است. اما هر قدر که بهداشت دهان دندان را رعایت کنیم، باز هم احتمـا ل تشکیل پلاک دندانی وجود دارد. پس هرفردی می بایست هر ۶ تا ۱۲ ماه برای جرمگیری مراجعه نماید و بیمارانی که دچار التهاب اطراف دندان می باشند یا سریع دچار تجمع میزان بسياري رسوبات دندانی می شوند، لازم است در فاصله زمانی کمتر مراجعه داشته باشند تا جلوی تشکیل جرم در دهان اطراف دندان گرفته شود. و در نتیجه بافتهای نگهدارنده دهان و دندان سالم می مانند. و این خود باعث حفظ دندانها می شود. اما شایان ذکر است که عمل جرمگیری چنانچه بی دلیل صرفا برای سفید کردن دندانها انجام شود زیان زیاد بسياري دارد باعث تخریب مینای دندان می شود. و به مرور خسارت جبران ناپذیر ارد می نماید . لذا حتمـا انجام جرم گیری را در صورت تجمع جرم از پزشک بخواهید، که زمان آن هم معین است به این صورت که شما پشت دندانهای جلوی فک پایین را در آیینه نگاه بکنید خودتان متوجه جرم روی دندان خواهید شد و در آن به پزشک مراجعه بکنید ، و یا لزوم انجام جرم گیری را از ایشان سوال بکنید هرگز بی جهت و بی جرم گیری انجام ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *