تحلیل آلبوم لامی از هژیر مهرافروز

hazhir mehrafrooz1 تحلیل  آلبوم لامی از هژیر مهرافروز

دانلود گلچین آهنگ

طی سال‌های اخیر تلاش ‌های زیاد ی در عرصه موسیقی تلفیقی در ایران صورت گرفته است. همان گونه که می‌دانید موسیقی تلفیقی از ترکیب دو یا چند فرهنگ موسیقایی شکل می‌گیرد. نخستین موسیقی تلفیقی در ایران را می‌توان در آثار زنده یاد عباس مهرپویا جستجو کرد.
موج این موسیقی در ایران به شدت جوانان را تحت تاثیر قرار داده به سبک مورد علاقه بسياري از ایشان تبدیل شده است. هژیر مهرافروز اما یکی از هنرمندانی است که نگاهي مفرق ‌ به این سبک موسیقی داشته و کمی حرفه‌ای تر به پدیده موسیقی تلفیقی نگاه کرده است. این حرفه‌ای تر بودن نه فقط از نظر موزیک سازی، سازبندی و تنظیم بلکه بیشتر به دلیل عدم استفاده از المان‌های بازاری برای فروش بیشتر یک آلبوم موسیقی است. ترکیب و تلفیق دو فرهنگ موسیقی نیازمند و سال‌ها تحقیق است و آنچه که از موسیقی هژیر مهرافروز بر می‌اید، چیزی جز این نیست. اما مهرافروز معتقد است آنچه او تحت عنوان موزیک ارائه می‌کند، تلفیقی نام ندارد و موسیقی ترکیبی است.
فضای کلی آلبوم ادامه رو سبک موسیقی آلبوم آیا ن، دومین اثر این هنرمند است. در این آلبوم از المان‌های سبک‌های مختلف موزیک همچون پاپ، راک، سنتی آهنگ عرفانی بهره گرفته شده است و یک موسیقی ترکیبی مدرن به انضمام ولوم ویِژگزینشه خواننده که تاثیر کار را دو چندان کرده است. همين طور بهره گیری از اشعار هنرمند معاصر به مفهوم عباس زرونده با فضای کلاسیک به جای مصرف از آثار شاعران قدیمی‌تر، تاثیری ژرف بر شنونده می‌گذارد براي چه که هرچند اشعار گذشتگان وابسته به زمان و محل نیستند، اما شاعری که در عصر حاضر زندگی می‌کند بر اوضاع احوال وقت خود واقف است؛ حال چه از عشق اسمانی بنویسد چه از معشوق زمینی خویش بگوید یا حتی یک مورد اجتماعی را مساله شعر قرار دهد. ناگفته نماند که اشعار آلبوم نیازمند نگارش مطلب ‌‌ای جداگانه است در این جا بصورت مختصر به آن پرداخته می‌شود. از نکات حائز ارزش در این اثر، توجه به مضمون اشعار جهت تهیه و تولید موزیک آن بوده است. بدین مفهوم که برای هر شعر، موسیقی طوری طراحی تولید و ساخته شده که مضمون محتوای شعر را نیز به مخاطب القا نماید . ترکیب دو موزیک شرق و غرب همـواره مورد تذکر موسیقی ‌دانان سبک تلفیقی بوده هست. اما اینکه چطور و چطور کنار قرار گیرند مسئله‌ی مهم‌تری به حساب می‌آید. چیزی که در این آلبوم به شکل کاملا درستی شکل گرفته است. ولوم خواننده یکی از مهم‌ترین عناصر در موزیک به شمار می‌رود، در این چهارراه بن بست که هر فردی سعی دارد با بهره گیری از تحریر‌های سنتی با چاشنی موزیک پاپ قد علم نماید ، صوت ناب رسای هژیر مهرافروز شیوه‌ی ویِژگزینشه خوانش و ادای اشعار او گوش شنونده را نوازش می‌کند. همچنین مهرافروز تا حدودی به سمت آهنگ قوالی گرایش پیدا کرده است.
سازبندی تنظیم حتمـا ت آلبوم زیاد خاص مفرق است. اصولا گوشه‌هایی از موزیک که تا حالا به آن‌ها پرداخته نشده است در این آلبوم گنجانده شده است. هژیر مهرافروز موسیقی ‌دان توانایی است. اندیشه خاصی برروی آثار او وجود دارد و از هر نظر پرداخت ویژه‌ای برآن انجام شده است. همین که خود را تکرار نمی‌کند طی تمام سال‌های کار ش از آثار فاخری به جای گذاشته است نشانگر میزان خلاقیت ابتکار او است.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “تحلیل آلبوم لامی از هژیر مهرافروز”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
بک لینک