باغدار پیر کنگاور را جهانی کرد

باغدار پیر کنگاور را جهانی کرد

XT82082874 70740120 باغدار پیر کنگاور را جهانی کرد

سوسک گرده خوار یکی از آفت های درختان می باشد که اقدام به خوردن گل درخت می کند و همچنین در اولین گام به روش معمول، باغداران بهره بری و استفاده از سم را جهت مبارزه با آن آفت ترجیح می دهند که در مرحله گل دادن به ریزش گل و همچنین همچنین و علاوه بر آن هم به نابودی بسیاری از حشرات مفید و همچنین گرده افشان مانند زنبور عسل نیز منجر می می شود.
با توجه به آنکه آن آفت علاقه عجیبی به رنگ آبی دارد و همچنین جذب آن هم می می شود، لذا کارشناس مبتکر جهاد کشاورزی با رنگ آمیزی ظروف یکبار مصرف (به رنگ آبی) و همچنین ریختن چند قطره مایع ظرفشویی در درون آنها در فواصل ۱۰ تا ۱۵ متری در باغات، جهت آن آفت ها تله گذاری می کنند.
ریاست اداره جهاد کشاورزی کنگاور روز شنبه به ایرنا گفت: در سال شمسی های اخیر تولید محصولات ارگانیک و همچنین عاری از هرگونه سموم و همچنین کودهای شیمیایی در دستور کار نهاد جهاد کشاورزی قرار گرفته می باشد.
علی رضا متین افزود: در آن قسمتهای آخر(چند ماه قبل) یک نوع روش مبارزه مکانیکی علیه آفت درختان به نام سوسک گرده خوار(پلن خوار) در سطح باغات شهرستان کنگاور انجام گرفته که جایگزین سموم دفع آفات نباتی شده می باشد.
او همچنین اضافه کرد: به طوری که همچنین و علاوه بر شهرستان کنگاور و همچنین استان کرماشاه در سطح استان های همجوار نیز بکار گرفته شده می باشد.
متین گفت: در سال شمسی زراعی باغی جدید طرحی به نام همگام با کشاورز که متولی آن هم قوه مقاومت بسیج می باشد جهت کمک در عملیاتی کردن طرح فوق پا به عرصه باغات گذاشته و همچنین نسبت به تهیه ظروف آبی کاربنی جهت مبارزه با آفت فوق اقدام نموده می باشد.
او همچنین با گفتن آنکه آن ظروف به صورت مجانی توسط پایگاه های بسیج در سطح بیش از ۲۰۰ هکتار از باغات آن شهرستان قرار گرفته خاطرنشان کرد: کارشناسان کشاورزی و همچنین بسیج مهندسی، آموزش های مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری جهت نصب ظروف شکارگر آن آفت به افزون بر ۱۰۰ کشاورز را ارائه کردند.
ریاست اداره جهاد کشاورزی کنگاور با اشاره به آنکه آن روش آفت کشی در سطح کشور نیز مطرح شده افزود: کارشناسان و همچنین مهندسان طرح همگام با کشاورز آن شهرستان به خود می بالند که در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی گامی عملی و همچنین اصولی و کاربردی برداشته اند.
متین افزود: جرقه ابتدایی و اولیه آن طرح توسط معصومعلی قوره جیلی در روستای گردکانه ( هفت کیلومتری شمال اروپایی شهرستان کنگاور) زده شد و همچنین توسط کارشناسان بسیجی به صورت اصولی و کاربردی و همچنین تاثیرگذار انجام گرفت.
کارشناس حفظ نباتات شهرستان کنگاور نیز به ایرنا گفت: دو گونه سوسک پلن خوار در باغات شناسایی شده می باشد، سوسک های پلن خوار؛ زمستان گذرانی آن حشرات بصورت لارو در زیر خاک و همچنین در میان مواد پوسیده گیاهی و همچنین یا تنه و همچنین ریشه پوسیده درختان می باشد.
سعید ولدبیگی افزود: لاروهای زمستان گذران در اواسط اردیبهشت ماه کاملا بالغ و همچنین ظاهر می شوند، آن دسته از حشرات بلافاصله بعد از ظهور گل ها به درختان سیب مهاجرت کرده و همچنین از گرده گل ها تغذیه می کنند.
او همچنین اضافه کرد: تغذیه آن سوسک ها از گرده، مادگی، گلبرگ ها و همچنین حتی نهنج (جوال) به شدت صورت می گیرد که باعث عدم تشکیل میوه می می شود، در آن مرحله سوسک ها می توانند عملکرد محصول را تا ۹۰ قسمت و بخش کاهش دهند.
او همچنین ادامه داد: روش معمول مبارزه با آن حشره، سموم شیمیایی آفت کش می باشد و همچنین از مهمترین سمومی که جهت کنترل آن حشره بهره بری و استفاده می می شود، اندوسولفان یا تیودان به نسبت ۵/۱ – ۲ در هزار می باشد.
ولدبیگی افزود: به علت همزمانی فعالیت آن سوسک با فعالیت زنبور عسل، بهره بری و استفاده از سموم شیمیایی آفت کش جهت زنبور عسل و همچنین دیگر حشرات گرده افشان خیلی زیاد خطرناک می باشد و همچنین به کشتار آنها منجر می می شود.
آن کارشناس حفظ نباتات با اشاره به آنکه ایده باغدار خوش فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن کنگاوری یک روش غیر شیمیایی موثر جهت کنترل آن آفت شد، اظهار کرد: ما و همچنین تیم باغداران بدون اطلاع از یافته های تحقیقاتی در دیگر کشورهای جهان، با مشاهدات خود در مزرعه دریافتیم که تعداد قابل توجهی از سوسک های زنده و همچنین مرده در ورقه های پلاستیک آبی رنگ رها شده در باغ جمع شده اند.
او همچنین ادامه داد: با توجه به آن شرایط، یک بررسی ساده با بهره بری و استفاده ظروف، پلاستوفوم نیمه پر از آب در سه رنگ قرمز، زرد و همچنین آبی به عنوان تله انجام دادیم، آن تله ها در سه ردیف و همچنین در دو باغ مجزا مورد بهره بری و استفاده قرار گرفت.
او همچنین اضافه کرد: جهت کاهش کشش سطحی آب از مایع ظرفشویی به مقدار نیم در هزار نیز بهره بری و استفاده شد.
ولدبیگی به نتایج آن بررسی اشاره کرد و همچنین افزود: آن روش تاثیر بسیاری در جلب سوسک ها داشته و همچنین آنکه ظروف آبی رنگ شامل تاثیر بیشتری نسبت به ظروف زرد و همچنین قرمز داشته می باشد.
آن کارشناس نباتات جهاد کشاورزی کنگاور در ادامه گفت: آن روش در ۵۰ هکتار از باغ های سیب روستای گردکانه اجرا شد و همچنین نشان داد که بدون بهره بری و استفاده از آفت کش های شیمیایی در مهار جعیت سوسک پلن خوار خیلی زیاد موثر بوده می باشد.
او همچنین افزود: به دنبال آن فعالیت، مدیریت کشاوری شهرستان کنگاور آن روش را در ۷۰۰ هکتار از باغ های شهرستان در سال شمسی ۱۳۹۰ به اجرا درآورد و همچنین جهت آن منظور یک کارگاه کوچک تاسیس و همچنین تعداد ۷۰ هزار ظرف یکبار مصرف از جنس پلاستوفوم خریداری شد و همچنین بعد از رنگ آمیزی به رنگ آبی کاربنی ظروف در بین کشاورزان توزیع شد.
او همچنین گفت: مقایسه اقتصادی بین روش کنترل شیمیایی و همچنین روش جدید نشان از باصرفه بودن روش بهره بری و استفاده از ظروف آبی رنگ بوده می باشد.
ولدبیگی اظهار کرد: آن اختراع در آذرماه سال شمسی ۱۳۹۰ در نهاد خوار و همچنین بار کشاورزی ملل متحد (فائو) به نام کنگاور به ثبت علمی رسیده و همچنین پروفسورهای جهانی آلفردوایمپیلیا و همچنین ماریون فردریکس ناظران آن اختراع بوده اند.
ترویج آن روش کم هزینه در مقابله با سوسک پلن خوار(گرده خوار) در کشاورزی نمونه اصولی و کاربردی اقتصاد مقاومتی می باشد و همچنین به روش قطع می تواند در آن قسمت و بخش شعار امسال که از سوی رهبر معظم انقلاب «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و همچنین عمل» نامگذاری شده می باشد را به خوبی بررسی کننده و پروهشگر سازد.
مجید رحمتی روزنامه نویس و خبرنگار ایرنا مرکز کرمانشاه
۷۴۴۷/۸۰۶۶

باغدار پیر کنگاور را جهانی کرد در تاریخ ۲۱ May 2016 | 5:02 pm نشر یافته شده شده می باشد

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “باغدار پیر کنگاور را جهانی کرد”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
بک لینک