خصوصیات دستگاه کپی

فتوکپی ها در دو نوع در بازار موجود هستند , دستگاههای کپی کنسول دستگاههای کپی رومیزی که انتخاب آنها کاملاً به کاربر د استفاده شما بستگی دارد . دستگاه های رومیزی کاست های کاغذ کمتری دارند و همان گونه که از نامشان معین است روی میز قرار می گیرند. در مقابل دستگاههای کنسول میز چند کاست کاغذ کاست دستی هستند
12 خصوصیات دستگاه کپی
نمایندگی شارپ

نمایندگی شارپ,نمایندگی شارپ در ایران,نمایندگی sharp

به این مورد مد نظر داشته باشید که گاهي از امکانات دستگاه که بصورت اختیاری یا آپشن ذکر شده اند اضافه بر نرخ دستگاه هستند در صورت تمایل شما به دستگاه افزوده می شوند.
روش خرید دستگاه کپی – از آنجاییکه نسبتا تمام دستگاههای فتوکپی قابلیت پرینت و اسکن را دارا هستند قبل از معرفی معین ات دستگاههای فتوکپی بهتر است به این بپردازیم که نوع کار شما به یک دستگاه فتوکپی پیشرفته نیاز دارد و یا یک دستگاه پرینتر چند کاره پاسخگوی نیاز های شما است .

قبل از خرید دستگاه کپی , نیاز را کالبد شکافی بکنید
الف ) یکی از موارد مورد نیاز برخي کاربر ان چاپ با کیفیت بر روی کاغذ های گرم بالا در تیراژ بالا است. متاسفانه هیچ یک از چاپگر ها چندکاره های جوهر افشان توان چنین کاری را ندارند . پس اگر شما نیز یکی از این کاربر ان هستید خوبتر است یک دستگاه فتوکپی رنگی تولید و ساخت نمایید .این دستگاهها هم کاغذ تا ۱۷۰ – ۱۸۰ گرم را با کیفیت بالا پرینت میگیرند . که با توجه به اینکه تعرفه این دستگاهها بالاست در صورتیکه استفاده شما مقطعی است و یا از کاغذ سنگین تر استفاده می بکنید خوب است کار چاپ را به چاپخانه بسپارید .اگر به دنبال دستگاه فتوکپی مناسب می گردید با آی تی بازار همراه باشید به ادامه مطالب تذکر فرمایید.
ب ) سوالی که برای کاربر ان پیش می آید این است که با وجود امکانات و سرعت مساوی دستگاههای چندکاره لیزری و فتوکپی جهت چه دستگاههای فتوکپی قیمت دارند؟
دستگاههای چندکاره در مقایسه با دستگاههای فتوکپی سرعت دارند ولی توان ماهیانه دستگاههای فتوکپی خیلی بیشتر است و یا به عبارتی شاید که شما در چند دقیقه تعداد بیشتری پرینت یا کپی با یک دستگاه چندکاره لیزری بگیرید ولی دستگاه فتوکپی ساعات متوالی زیاد تری در روز کار می نماید به علاوه این که تونر های با اندازه زیاد بالا و با قیمت مناسب تر استفاده میکنند هزینه چاپ بسیار زیاد پایین تری دارند .
به عبارتی اگر شما در روز بیش از ۱۰۰۰ برگ پرینت یا کپی دارید خوب است یک دستگاه فتوکپی تهیه و تولید بکنید . ولی اگر میزان کار روزانه شما کمتر از این میزان است بهتر است به جای تعرفه کردن برای دستگاه کپی با قیمت بالا یک چندکاره لیزری تولید و ساخت بکنید . توجه بکنید که دستگاههای فتوکپی رنگی قیمتهایی به مراتب بالاتر از دستگاهها فتوکپی سیاه و سفید دارند . اگر شما اندازه کار بالایی کپی سیاه و سفید دارید و هر از برخي وقتها نیز به چاپ رنگی نیاز پیدا میکنید یکی از راهها، خرید یک دستگاه فتوکپی سیاه سفید به همراه یک پرینتر جوهر افشان یا لیزری رنگی است . یکی دیگر از ویژگی ها ی دستگاه فتوکپی داشتن تغذیه کننده کاغذ اندازه بالا است به علاوه اینکه برای استفاده در انتشارات آپشن هایی مانند سورتر کاغذ و منگنه زن … نیز وجود دارد و یا به دستگاهها اضافه می شود.
معین ات فنی خیلی مهم در انتخاب و خرید دستگاه کپی :

تعداد کپی متوالی : قابلیت کپی کردن نسخه های زیاد از برگ را گویند.
حداکثر چاپ ماهیانه : ممکن است چیزی که بیشتر از سرعت می بایست به آن دقت بکنید حداکثر چاپ ماهیانه است. این عدد معرف نهایت قدرت دستگاه برای کار متوالی و سنگین است.
چاپ دورو : چنانچه دستگاه این قابلیت را نداشته باشد باید صفحات را اول به ترتیب صفحات فرد پرینت کرده ، همین دسته صفحه را پشت رو کرده و صفحات زوج را پرینت بکنید .
حافظه: برای موارد ی که دستگاه شما در شبکه است چند کاربر بصورت هم زمان پرینت ارسال می کنند دستگاه به حافظه ای نیاز دارد که کارها را در آن ذخیره کرده یکی یکی پرینتر بگیرد. همچنین در مواقعی که کاغذ درون دستگاه نیست دستور ارسالی درون حافظه نگهداری می شود تا شما کاغذ را درون کاست بگذارید start بکنید .گاهي دستگاهها همچنین حافظه ی رم دارای هارد می باشند که به شما اجازه می دهد فایـل های را درون دستگاه فتوکپی مراقبت بکنید مستقیم برای اسکن یا پرینت ارسال بکنید و یا در بایگانی نگه دارید.
تغذیه کننده اتوماتیک کاغذ (فیدر یا ADF) : احتمالا یکی از مهمترین موارد ی که می بایست به آن تذکر بکنید داشتن فیدر برای دستگاه است. دستگاه شما اگر فیدر نداشته باشد ناچار هستید برای گرفتن اسکن یا کپی برگه های کاغذ را یکی یکی روی شیشه ی دستگاه بگذارید. ولی فیدر یا همان محفظه نگهدارنده کاغذ به شما اجازه میدهد که کاغذ ها را بصورت دسته ای در دستگاه قرار داده برای کپی یا اسکن استارت بکنید . توجه بکنید که برای پرینت گرفتن دستگاه از درون کاست کاغذ سفید را استفاده می نماید .
RADF: همان فیدر یا ADF است با قابلیت اسکن دوروی کاغذ که در نتیجه کپی پرینت دورو هم دارد .
فینیشر تازن منگنه زن : بصورت آپشن به دستگاه اضافه می شود. فینیشر ورژن های مختلف را که توسط سورتر از هم جدا شدند، تا زده منگنه کرده و دسته بندی می نماید .
مواد مصرفی: اعدادی که بصورت استاندارد به عنوان اندازه کارتریج تونر درج می شود فقط برای پوشش رنگ ۵% محاسبه شده است (یعنی اگر ۵% یا ۱/۲۰ کاغذ شما با جوهر پوشیده شود با تعداد استاندارد کارکرد دارد) در نتیجه در عمل تعداد برگی که شما با تونر می توانید پرینت یا کپی بگیرید جهت متون خیلی کمتر از میزان درج شده است برای چاپ عکـس که در آن صفحات تمام رنگی دارید به مراتب کمتر.
دولوپر : پودر دولوپر ماده مصرفی دیگری است که کار آن انتقال تونر یا پودر جوهر به درام است. دولوپر ها استفاده نمی شوند ولی بعد از مدتی کارایی را از دست می دهند بایستی تعویض شوند. این مدت اکثرا ٌ زیاد است احتمال دارد هر چند سال یک بار نیاز باشد تا شما پودر دولوپر خود را تعویض بکنید . بنا بر این قیمت دولوپر در انتخاب شما چندان تاثیر گذار نیست.
زمان تولید و ساخت اولین کپی: زمانی است که اولین صفحه از دستگاه بیرون می آید. بعد از اولین صفحه بقیه صفحات با سرعت ذکر شده کپی گرفته می شوند.
سرعت چاپ : با واحد ppm تعریف می شود و معین کننده تعداد برگ چاپ شده در دقیقه است.
دقت چاپ : بر طبـق dpi تعریف شده که معین کننده تعداد نقطه / پیکسل در اینچ است. هر چه این رقم بیشتر باشد کیفیت تصویر بیشتر خواهد شد.شما کیفیت یک تصویر را با تغییر تنظیمات می توانید تغییر دهید. برای مثال چنانچه در تنظیمات تصویر ۱۲۰۰*۱۲۰۰ را به ۶۰۰*۲۴۰۰ تبدیل بکنید تصویر با کیفیت تر به نظر می رسد ولی مجموع پیکسل های عکس را نمی توان تغییر داد.
اسکن به پست الکترونیکی : امکان ارسال پست الکترونیکی از طریق دستگاه (اما چنانچه امکان شبکه را داشته باشد) را بدون مصرف از رایانه بصورت مستقیم را گویند .
چاپ خصوصی : همان ارسال چاپ رمز گذاری شده است. در محل هایی که دستگاه share شده یا متصل به شبکه است، احتمالا شما مایل نباشید فکس یا پرینت شما بوسیله افراد دیگر دیده شود. دستگاه هایی که قابلیت رمز گذاری دارند به شما اجازه می دهند فایل خود را ارسال بکنید ولی این فایـل در حافظه چاپگر می ماند تنها زمانی که شما کد را روی شماره گیر وارد کردید بروی کاغذ چاپ می شود.
چاپ زمانبندی شده : این قابلیت به شما امکان میدهد که پرینت ارسال بکنید ولی دستگاه تا زمانی که شما تعیین کرده اید از چاپ آن خودداری می نماید .
چاپ پس زمینه : عکس یا لوگویی که شما برای چاپ پس زمینه انتخاب کرده اید بروی تمام پرینت هایتان کمرنگ تر از متن درج می شود بدون آن که هر بار بخواهید آن را در اسناد اضافه بکنید .
چاپ صفحات پشت جلدی رو جلدی : شما تعداد نسخه های مورد نظر را جهت پرینت به دستگاه ارسال می بکنید و صفحه ای که جهت پشت و روی جلد گزینش کردید بدون آن که هر بار دستور چاپ آن را بفرستید در آغاز و انتها هر نسخه اضافه می شود.
چاپ در بایگانی الکترونیکی : دستگاههایی که دارای حافظه هارد هستند می توانند فایـل ها را در بایگانی خود دستگاه (و نه رایانه ) پوشه بندی کرده ، مراقبت کنند.
کاست کاغذ : چنانچه شما اندازه کاری بالایی دارید یا در ابعاد مختلف پرینت میگیرید، دستبرخي با چند ورودی کاغذ جهت A4, A3, A5 و … ضروری دارید. عموم دستگاههای کپی یا دو کاست کاغذ و یک کاست دستی (که برگ برگ کاغذ را وارد آن می بکنید ) دارند. ولی چنانچه برای شما این میزان کافی نیست بایستی در صورت موجود بودن در بازار به دستگاه کاست کاغذ اضافه بکنید .
کاست دستی (By pass) : ورودی دستی کاغذ است. اگر سایز کاغذی را به ندرت مصرف میکنید می توانید از کاست دستی به جای فیدر یا کاست که پر است از کاغذ هایی با سایز هایی که همـواره مورد نیاز هستند مصرف بکنید .
سورتر کاغذ : این مورد اکثرا بیشتر برای استفاده در انتشارات یا کپی کردن جزوات کارایی دارد. دستگاه سورتر کاغذ این قابلیت را دارد که بعد از اتمام هر ورژن نسخه بعدی را با کمی فاصله از نسخه قبلی کپی نماید . به این ترتیب نسخه های زیاد پرینت یا کپی شده قابل جدا سازی می باشند .

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “خصوصیات دستگاه کپی”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
بک لینک