۱۵ زبان پروگرام ‌ نویسی که می بایست امسال یاد گرفت

0d3d5f2b0649b7ed181400957e8195f6 XL 15 زبان پروگرام ‌ نویسی که می بایست امسال یاد گرفت

آموزش جاوا

آموزش برنامه نویسی جاوا

شروع سال نو شروعی دوباره است و با پشت سر گذاردن سال قدیم ، می بایست اهداف نو ی را جهت سال نو تعیین کرد. در صورتی که پروگرام ‌نویسی می‌کنید یا رفیق دارید تا کار را در این حوزه شروع کنید، در ادامه به معرفی ۱۵ زبان برنامـه ‌نویسی خواهیم پرداخت که می‌توان در سال ۱۳۹۴ شمسی به یادگیری آن‌ها پرداخته تا انتها سال کار کاری را در این حوزه شروع کرد.

مصرف از رایانه و سیـستم ‌های نرم‌افزاری در انواع کسب و کارها امری اجتناب‌ناپذیر است و همین مساله باعث شده تا مهندسین نرم‌افزار و پروگرام ‌نویسانی که چیزی در چنته دارند، حتی در کشورمان که تا حدودی با بحران بیکاری دست به گریبان است، از بازار کار مناسبی برخوردار باشند. در صورتی که رفیق دارید تا توانایی‌های را در سال جاری تقویت بکنید یا قصد دارید تا شغل برنامـه ‌نویسی را برای خود گزینش بکنید ، پس بهتر است نبعضی به لیست ۱۵ زبان برنامـه ‌نویسی داشته باشید که می‌تواند به موفق یت شما در جهان ی برنامـه ‌نویسی کمک شایانی نماید .

لیست ۱۵ تایی زبان‌های پروگرام ‌نویسی که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم، برگرفته از لیست ۱۵ زبان پروگرام ‌نویسی است که در کشور آمریکا درآمد بالایی را نصیب مهندسین کرده است. با تذکر به اینکه جهان ی نرم‌افزار در کل جهان ی رایانه ماهیت خیلی پویایی دارد انتقال فناوری نیازمند بستر خاصی جز بهره‌گیری از رایانه خط پر سرعت اینترنت نیست، از این‌رو زبان‌های پروگرام ‌نویسی مورد نظر را می‌توان به‌عنوان زبان‌های پرکاربر د در درون کشورمان به حساب آورد.

۱. جاوا (Java)

جاوا یکی از محبوب‌ترین زبان‌های برنامـه ‌نویسی جهت توسعه‌ی سمت سرور وب‌سایت‌های پویا و برنامـه ‌های تحت وب است. با توجه به قابلیت‌های زبان برنامـه ‌نویسی جاوا و فریم‌ورک‌های گسترش یافته جهت این زبان، گسترش دهندگان پروگرام ‌های تحت وب می‌توانند سناریو‌های متنوعی را پیاده‌سازی کنند. از طرف دیگر، زبان پروگرام ‌نویسی جاوا، زبان مهم پروگرام ‌نویسی جهت اندروید است که این روز‌ها با در اختیار داشتن آمار یک میلیاردی خود، پراستفاده‌ترین پلتفرم برای گجت‌های تلفن همراه به شمار می‌رود. اگر جاوا یاد بگیرید می‌توانید درآمد زیاد خوب ی را تجربه بکنید .

۲. جاوا اسکریپت (JavaScript)

اکثرا وب‌سایت‌های مدرن امروزی از جاوا اسکریپت استفاده می‌کنند. جاوا اسکریپت همان گونه که از نام آن پیدا است، یک زبان اسکریپت نویسی است با مصرف از آن می‌توان رنگ بوی پویاتری را به وب‌ وب سایت داد. جهت استفاده‌‌ی بهینه‌تر از جاوا اسکریپت، فریم‌ورک‌هایی جهت این زبان گسترش یافته است که استفاده از آن را تسهیل کرده قابلیت‌های زیادتری را در اختیار کاربر ان قرار می‌دهد. بعد از یادگیری جاوااسکرپیت می‌توانید از بر روی فریم‌ورک‌هایی همچون jQuery کار بکنید .

۳. سی شارپ (#C)

سی شارپ را بایستی زبان اصلی مورد مصرف جهت توسعه‌ی نرم افزار فرد دی ‌ها، نرم‌افزار‌ها سرویس‌های تحت پلتفرم مایکروسافت خواند. در صورتی که به دنبال توسعه‌ی برنامـه ‌های تحت وب با مصرف از Azur یا دات‌نت باشید یا بخواهید جهت گوشی‌های‌هوشمند ویندوزفونی و نرم‌‌افزار‌های تحت دسکتاپ پروگرام ‌نویسی بکنید ، برترین راه احتمال دارد فاده زبان سی‌شارپ است. در صورتی که رفیق دارید تا در حوزه‌ی بازی برنامـه ‌نویسی بکنید ، خوبتر است بدانید که موتور گیم Unity با مصرف از زبان سی شارپ گسترش داده شده است.

۴. پی اچ پی (PHP)

توسعه‌ی وب سایت‌هایی که یکی از اهدف توسعه‌ی آن‌ها دریافت و ثبت اطلاعات نمایش اطلاعات است، نیازمند زبان‌های پروگرام ‌نویسی است که بتوان از طریق آن با پایگاه داده رابطه برقرار کرد. یکی از با کیفیت ترین گزینه‌ها که می‌توان با مصرف از آن با پایگاه داده‌ی MySQL رابطه برقرار کرده نقل و انتقال داده را مدیریت کرد، زبان PHP‌ است که از محبوبیت بالایی برخوردار است. برای این زبان پروگرام ‌نویسی نیز فریم‌ورک‌های متعددی گسترش داده شده است. همچنین بایستی به سیستم مدیریت محتوای قدرتمند وردپرس نیز اشاره کرد که با استفاده از زبان PHP گسترش یافته است.

۵. سی پلاس پلاس (++C)

در صورتی که رفیق دارید تا در لایه‌های پایین پروگرام ‌نویسی بکنید یا به ایجاب پروژه با ماژول‌های سخت‌افزاری متعددی رابطه برقرار کرده از آن‌ها مصرف بکنید ، خوب است به سراغ ++C بروید. از ++C می‌توان برای توسعه‌ی انواع پروگرام ‌ها و نرم‌افزار‌های تحت دسکتاپ، رابطه با سخت‌افزار، توسعه‌ی بستر مورد نیاز برای انجام بازی‌ها و برنامـه فرد دی ‌ها جهت انواع کنسول‌های بازی، وسائل ‌های موبایل و همچنین رایانه ‌های دسکتاپ گسترش داد.

۶. پایتون (Python)

پایتون را بایستی از عبارت ‌ی زبان‌ها پروگرام ‌نویسی خواند که می‌توان با مصرف از آن در کاربر دهای مختلف ی مصرف کرد. توسعه‌ی برنامـه فرد دی ‌های تحت وب، آنالیز داده‌ها، رابط فرد ی، آمار و حل انواع مشکلات از عبارت ‌ی فرد دهای این زبان پروگرام ‌نویسی است. اخیرا استفاده از زبان پروگرام ‌نویسی پایتون به‌عنوان یک وسائل کلیدی به منظور تحلیل داده‌های بزرگ در علوم و صنایع مصرف می‌شود.

۷. سی (C)

ممکن است سی را بتوان محبوب‌ترین زبان برنامـه ‌نویسی خواند که بسياري از زبان‌های برنامـه ‌نویسی کنونی از آن منشعب شده‌اند. سی یک زبان برنامـه نویسی پایه، سریع و قدرتمند است. در صورتی که می‌خواهید برای سیسـتم ‌های توکار برنامـه ‌نویسی بکنید یا برای کار با هسته‌ی انواع سیـستم ‌ها برنامـه ‌ریزی کرده ‌اید، پس برترین مورد زبان پروگرام ‌نویسی سی است و یادگیری این زبان می‌توان کمک شایانی به شما نماید .

۸. اس کیو ال (SQL)

امروزه، داده‌ یکی از ارزشمند ‌ترین مفهوم ها در جهان ی فناوری جهان ی تجارت است. با استفاده از SQL عبارات مورد استفاده در این زبان می‌توانید در برترین حالت ممکن داده‌های را از پایگاه داده یافته یا موارد مورد نیاز را تغییر داده ذخیره بکنید .

۹. روبی (Ruby)

در صورتی که ایده‌ای در ذهن دارید می‌خواهید آن را در کوتاه‌ترین زمان ممکن پیاده بکنید ، پس خوب است از روبی استفاده بکنید . با استفاده از زبان برنامـه ‌نویسی روبی می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان ممکن آنچه را که در ذهن دارید، پیاده بکنید . این زبان برنامـه ‌نویسی جهت یادگیری بسیار زیاد ساده و در عین حال زیاد قدرتمند است. در صورتی که کمی به جستجو بپردازید، شماری از پروگرام ‌های محبوب را مشاهده خواهید کرد که با استفاده از این برنامـه کاربر دی گسترش یافته‌اند.

۱۰. آبجکتیو سی (Objective-C)

در صورتی که رفیق دارید تا برای گوشی‌های هوشمند آیفون برنامـه ‌نویسی بکنید برنامـه ‌هایی را برای iOS گسترش دهید، فقط راه ممکن یادگیری آبجکتیو سی است که یکی از شاخه‌های زبان سی است. این زبان برنامـه ‌نویسی توسط شرکت NeXT گسترش یافته و بعد از بازگشت جابز به اپل و خرید شرکت نکست، این زبان وارد چرخه‌ی اکوسیسـتم اپل شده است. هرچند اپل سال قدیم از زبان پروگرام ‌نویسی Swift پرده برداشت، ولی همچنان می بایست آبجکتیو سی را به‌عنوان زبان مهم اکوسیـستم اپل خواند. در صورت در اختیار داشتن X-Code، بستر مورد نیاز جهت توسعه‌ی پروگرام ‌های iOS Mac و یادگیری زبان برنامـه ‌نویسی Objectice-C فقط چند قدم تا اپ استور فاصله خواهید داشت.

۱۱. پرل (Perl)

پرل زبان مبهم، گیج‌کننده و در عین حال قدرتمند است که می‌توان از آن در فرد دهایی نظیر امنیت سایبری نیز مصرف کرد. این زبان برنامـه ‌نویسی همچنان به‌عنوان یک وسائل مهم نزد هر کارشناس IT به شمار می‌رود.

۱۲. دات نت (Net.)

همان گونه که در توضیح سی شارپ عنوان کردیم، دات‌نت یک زبان پروگرام ‌نویسی نیست و در واقع یک پلتفرم است که اخیرا مایکروسافت قابلیت‌های جالب توجه ی به آن اضافه کرده است. ردموندی‌ها دات‌نت را متن باز اعلام کردند و همچنین این امکان را فراهم آورده‌اند تا توسعه‌دهندگان بتوانند تنها با یادگیری دات‌نت برای تمام سیستم ‌علت ‌ها و پلتفرم‌ها پروگرام ‌های مورد نظر خود را گسترش دهند.

۱۳. ویژوال بیسیک (Visual ‌Basic)

یکی دیگر از زبان‌های برنامـه ‌نویسی کلیدی مورد مصرف در پلتفرم دات‌نت که از آن می‌توان برای توسعه‌ی انواع نرم افزار ‌های تجاری و نرم‌افزار‌هایی استفاده کرد که در کاربر دهای مثل اتوماسیون اداری مورد استفاده قرار خواهند گرفت. اما این زبان برنامـه ‌نویسی آینده چندان روشنی ندارد و پیشنهاد می‌کنیم چنانچه مایل به پروگرام ‌نویسی تحت پلتفرم مایکروسافت را دارید، از سی‌شارپ مصرف بکنید .

۱۴. آر (R)

زبان برنامـه ‌نویسی آر را بایستی یکی از عوامل ایجاد تحول در داده‌های بزرگ خواند. در صورتی که با داده‌‌های بسیار زیاد بزرگ سر و کار دارید، پس می بایست به سراغ زبان آر بروید، چراکه این زبان تقریبا جدید و نوپا نظر بسياري را در سال به خود جلب خواهد کرد. قدرت بالای این زبان برنامـه ‌نویسی آن را به گزینه‌ی محبوب در زمینه‌های مختلف تبدیل کرده که از عبارت ‌ی آن می‌توان به علوم، تجارت، شبکه‌های اجتماعی و آنالیز آماری اشاره کرد.

‍‍۱۵. سوئیفت (Swift)

سوئیفت زبان پروگرام ‌نویسی ی است که اپل سال قدیم در جریان برگزاری کنفرانس توسعه‌دهندگان خود معرفی کرد هنوز ساله نشده است. اپل زبان برنامـه ‌نویسی جدید را در مقایسه با آبجکتیو سی خیلی ساده‌تر کرده است تا توسعه‌دهندگان بتوانند به آسانی اپلکیشن‌های مورد نظر را جهت پلتفرم‌هایی نظیر مک iOS گسترش دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *